Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Nový fenomén: Living history. Vraťte se zpět do doby rytířů a princezen

21.9.2020
Living History

Přemýšlíte také občas nad tím, jaké by to bylo narodit se například ve středověku? Milovníci historie vědí, že život o pár století zpět nebyl žádný med. Přesto by jej někteří z nás chtěli ochutnat. Co lidé dělají, když jim přestanou historické filmy stačit a chtějí si historii prožít na vlastní kůži? Seznamte se s fenoménem zvaným living history. Jaká jsou pravidla a proč není úplně snadné si na život postaru zvyknout?

Na začátek si musíme objasnit rozdíl mezi historickým šermem a living history, který se v Čechách překládá jako oživlá historie, nejčastěji se ale setkáte se zkratkou LH. Nebavíme se o pouhém koníčku nebo zájmu, který by bylo možné navštěvovat dvě hodiny týdně a stejně rychle do něj vstoupit i vystoupit. Living history je poměrně dlouhotrvající proces, jehož cílem je co největší přiblížení historické realitě, tedy životu ve vybrané době dějin.

Na rozdíl od historického šermu nejde o souboje

Zatímco historický šerm se zaměřuje primárně na umění boje s historickými zbraněmi a jeho nedílnou součástí je i herectví, v LH zbraň často vůbec potřebovat nebudete. Válečnictví je v tomto případě považováno jen za jedno z historických řemesel. Mnohem důležitější, než technika boje je například oblečení, které má svá jasná pravidla.

Historii píší vítězové, říká se. Proto je hned na začátek důležité si uvědomit, o co v living historii jde. Nezáleží na tom, zda máte perfektně nabroušený meč a dokážete vykrýt útoky protivníka. Na starost budete mít úplně jiné věci, jako je například zcela prosté přežití.

LH akce může trvat i několik dní

Zní to jednoduše. Sbalíte si věci na přespání, přijedete s přáteli na hrad rozděláte oheň. Pijete víno a zpíváte si až do pozdních večerních hodin. Tak na první pohled living history vypadat může, jednoduché to ale není. Každý člen výpravy má svůj úkol a je důležitý. Někdo musí udržovat oheň a bránit pevnost, jiný se postará o přípravu jídla, který další zajistí. A věřte, že pokud nejste dobří v lovu, budete pravděpodobně pár dní trhat borůvky. Pokud nějaké najdete.

Smyslem podobných akcí není trápit sebe a přátele hladem, ale doopravdy zažít historii, kterou obdivujete. Po zajištění přístřeší a jídla vás proto čekají oslavné písně o spanilých pannách a vyprávění o hrdinských činech. Pokud se vám podaří usnout bez karimatky a spacáku, máte vyhráno. A ráno vás opět čeká středověk.

Co budete k rekonstrukci dějin potřebovat?

Hlavním cílem celého vašeho snažení by měla být historická přesnost a pravost. Začněme u moderních věcí. Na pravou living history akci, jak se výletům do dějin v dnešní době přezdívá, podle pravidel jednotlivých skupin nesmíte přinést cokoli, co by nemohlo v dané době vzniknout. Pokud jste krátkozrací, máte smůlu a brýle necháte jednoduše doma. Na plastové lahve s vodou zapomeňte, stejně tak nebudete potřebovat sirky. Ve středověku totiž ještě neexistovaly.

Dalším důležitým faktorem je oblečení. Pro historickou správnost nestačí sehnat si kus látky, na šicím stroji z ní vytvořit košili a užít si táboření s kamarády. Podle pravidel LH musíte dodržet i tradiční postupy při oblékání a shánění osobních věcí. Existují extrémní případy, kdy se fanoušci living history pouštějí do chování ovcí, stříhání vlny a vyrábění vlastní látky na ručně sestaveném šicím stroji. To můžete pro začátek obejít tím, že si seženete látku vyráběnou tradičním způsobem. Na barevné kombinace ale zapomeňte. Stejně tak byste se neměli pouštět do práce s šicím strojem, ale oblečení si ušít ručně, jak to dřív lidé dělávali.

Koníček, který se prolíná s vědou

Dá se říct, že living history je aktivita, která slučuje historické činnosti, řemesla a oblékání do ucelené činnosti. Tu obohacují i prvky dobové kultury a náboženství. Užít byste si měli nejen atmosféru, ale i celé spektrum aktivit, jako je řemeslná výroba zbraní, oblečení i produktů denní spotřeby. Zároveň budete mít možnost ochutnat historické recepty, které jsou samozřejmě součástí akce. Pro milovníky vojenských akcí je tu dobrá zpráva, o boj nakonec také nepřijdete. Takže si připravte štíty!

Řada lidí si kromě šermu plete LH s experimentální archeologií. Ta se snaží rekonstruovat části dějin na základě vědeckých faktů a doplnit tak mezery v našem poznání a vnímání dané doby. Cílem living history je naopak prožívat dějiny každodennosti našich předků napříč sociálními vrstvami.

V České republice najdete řadu LH skupin, stačí si jen vybrat období

Stejně jako skupiny historického šermu, i LH společenství byste našli téměř v každém větším městě Česka. Pokud byste tedy rádi zavítali do dějin, stačí se jen porozhlédnout a vybrat část historie, kterou byste chtěli zažít. Pak už stačí jen obstarat si vhodné oblečení, naučit se nějakému řemeslu a s vášní se ponořit do dob dávno minulých.

Témata: Kostýmy Šerm Štít

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Runové kameny Runové kameny

  Runy jsou symboly, které stále oplývají mnoha tajemstvími. Nápisy mají podobnost s řeckým a etruským písmem, podobají se také například znakům severoitalské a benátské abecedy, některé až z doby 5. stol. před naším letopočtem. Tyto pradávné symboly sloužily především pro zapisování textů pro věštby, při rituálních obřadech, pro magii a pro formule na talismany.

 • Dámské pásky Dámské pásky

  Užitečné můžeme spojit s módními trendy. Dámské pásky jsou toho příkladem. Zvolíme-li kožený pásek s ozdobnou sponou, barevný pásek, bílý pásek nebo jiné druhy opasků, všechny plní funkci praktickou, drží vám kalhoty a funkci módní, kdy volíte pásek jako ozdobu dle módních trendů.

 • poškozená zásilka Přišla Vám poškozená zásilka?

  Někdy se bohužel stane, že se přepravci nechovají k zásilkám dost ohleduplně. Ačkoli zboží balíme s profesionální pečlivostí, nemusí zásilka odolat hrubému zacházení. Těmito řádky Vás chceme informovat, jak tuto nemilou situaci vyřešit.

 • Pirátská vlajka Pirátská vlajka

  Pirátství začalo vznikat již v dobách, kdy na moře začaly vyplouvat první obchodní lodě. V období prvních kolonizací, kdy se ze vzdálených oblastí dovážely drahé kovy, koření, tabák a jiné luxusní zboží, začali mnozí lupiči spatřovat v osamocených lodích „snadnou kořist“. Dnes už na moři sotva spatříme pirátské plachetnice a na nich piráty se šavlí v ruce, nicméně tento způsob obživy přetrvává dodneška (ač za pomoci motorových člunů, automatických zbraní a jiné moderní techniky). Pojďme si ale říci přímo něco o samotné pirátské vlajce.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK