Jak odstranit rez z meče nebo brnění? Jde to snadno (i bez chemie)

Jak odstranit rez z meče nebo brnění? Jde to snadno (i bez chemie)

Pokud chcete udržet svůj meč, helmu nebo plátovou zbroj v dokonalém stavu, občasná údržba je nutností. Někdy stačí, když vezmete zbroj na chvílí do rukou a vlhkost z dlaní udělá své. Jestliže však zareagujete včas, rezavé skvrny rychle (a levně) odstraníte. Poradíme vám jak na to.

Co je to rez?

Železné a ocelové předměty reagují s vnějším prostředím. Vlivem dlouhodobého působení vody a kyslíku dochází k tzv.oxidaci: na povrchu železa nebo oceli se vytvoří červenohnědý povlak, který nazýváme rzí.

Zbraně nebo výzbroj, na kterých jsou stopy koroze patrné, je zapotřebí co nejdříve ošetřit. Ukážeme si tři způsoby, jak rez z meče nebo brnění odstranit vlastními silami.

TIP: Řadíte se mezi hrdé vlastníky japonského meče, který je chloubou vaší sbírky? Dopřejte mu tu nejlepší péči. Přečtěte si, jak při údržbě katany postupovat.

Postup č. 1: Jak odstranit rez pomocí octu a soli

Jedním ze způsobů, jak se rezavých skvrn zbavit, je použití octu. Setkáte se však také s názorem, že ocet je pro čištění absolutně nevhodný.

Jednoznačná odpověď, která by tento diskuzní spor spolehlivě vyřešila, zřejmě neexistuje. Záleží také na dalších faktorech:

 • Druh materiálu – na některé kovy (například měď) funguje ocet poměrně dobře. U jiných může být jeho účinnost nižší. A například pro hliník, z něhož se vyrábějí repliky historické zbroje pro filmaře, není ocet vhodný vůbec.
 • Míra koroze – lehčí (povrchovou) rez octem z povrchu zbroje nebo meče většinou odstraníte. Hlubší rez může již vyžadovat důkladnější mechanické ošetření.

Pokud se rozhodnete pro tuto metodu odstranění rzi z kovu, budete potřebovat:

 • Bílý vinný ocet
 • Kuchyňskou sůl
 • Houbičku s abrazivní (drsnou) vrstvou
 • Olej nebo jiný vhodný konzervační prostředek

Postup:

 1. Smíchejte bílý vinný ocet a sůl v poměru 1:1. S poměrem můžete postupně experimentovat: uvidíte, s jakou variantou suspenze budete mít při čištění nejlepší výsledky.
 2. Namočte do octa se solí houbičku „drsnou“ stranou, (u kuchyňské houbičky tou částí, kterou odstraňujete z pánví a jiného nádobí odolné skvrny).
 3. Začněte čistit povrch zbroje. Při čištění vyvíjejte na všechny části zbroje rovnoměrný tlak a používejte krouživé pohyby, které budou k materiálu šetrnější. U hlubší rzi bude potřeba čistit železné/ocelové části delší dobu a bude také zapotřebí vyvíjet při čištění větší tlak. Místa s rezavým povlakem stačí většinou drhnout 20–30 sekund.
 4. TIP: Nepoužívejte pro opravu zrezivělých míst tzv. konvertory rzi. V důsledku chemických reakcí na povrchu materiálu mohou na zbroji vytvořit černé skvrny, které se odstraňují daleko hůře. Konvertory rzi využijete například při údržbě venkovního nářadí. Pro čištění mečů, jejichž čepel se má blyštit i z dálky, jsou zcela nevhodné!

 5. Zbytky octu a soli z povrchu výzbroje po vyčištění setřete. Působením vody, která se nachází v octu, mohou kovy brzy začít znovu rezivět. Čepel nebo části plátové zbroje osušte kusem látky nebo třeba papírovými ručníky/ubrousky.
 6. Naneste na povrch kovu vrstvu ochranného oleje. Spousta mečířů či majitelů zbroje si pochvaluje například olej Ballistol, který chrání zbraně i brnění před korozí, a navíc je šetrný k pokožce. Dalším řešením je použití čisticí vaty, kterou můžete nanášet na všechny nelakované kovy.

Univerzální olej Ballistol

Názornou ukázku, jak se zbavit rzi pomocí suspenze (ocet-sůl) uvidíte na videu:

Postup č. 2: Jak odstranit rez pomocí octu a satinační brusky

Postup čištění je prakticky stejný jako v prvním případě, pouze s několika odlišnostmi:

 • Pro odstranění rzi z kovu použijete ocet, do které se však již nepřidává sůl.
 • Před použitím octu odstraníte z kovového materiálu prach a jiné nečistoty pomocí brusky s nástavcem vhodným na čištění a leštění kovů.

Pokud se rozhodnete pro tuto metodu odstranění rzi z kovu, potřebujete:

Postup:

 1. Výzbroj, která je složena z více částí, nejprve rozložte. Jednotlivé kovové díly si rozložte na stůl nebo na jinou čistou plochu.
 2. Jednotlivé kusy zbroje čistěte bruskou, dokud nebude povrch kovu hladký a lesklý. Někdy stačí jen tento krok a zbroj bude hned vypadat výrazně lépe.
 3. Na čisticí vlnu nastříkejte ochranný sprej, který ochrání materiál proti korozi, a povrch kovu ošetřete. Kromě spreje můžete použít i tekutý olej, který rozetřete suchou houbičkou.
 4. Nakonec zbroj nebo čepel osušte vlněným hadříkem či jiným druhem savé textilní látky.

Názornou ukázku, jak se zbavit rzi pomocí brusky, octu a spreje, uvidíte opět na videu:

TIP: Pořiďte si sadu na údržbu zbraní, abyste při čištění nezašpinili sebe ani svůj pracovní prostor.

Postup č. 3: Jak odstranit rez bez použití chemie

Odpůrci jakýchkoliv chemikálií (tato skupina látek zahrnuje i ocet) upřednostňují poslední způsob odstranění rzi, který si popíšeme detailněji. Ten spočívá v očištění povrchu kovu a následné aplikaci ochranného oleje. Sůl ani ocet není potřeba.

Postup:

 1. Povrch zbroje nebo čepele očistěte čisticí vlnou nebo čistící gumou. V nouzových případech vám poslouží i měkká část u houbičky na nádobí.
 2. Na vyčištěnou zbroj nebo jiný druh kovového povrchu naneste ochranný olej s obsahem rozpouštědla (např. WD40) a nechte jej chvilku působit.
 3. Na závěr přebytečné množství oleje setřete, ale povrch kovu úplně neosušujte.

A máte hotovo. Na závěr přidáváme ještě pár tipů od našich kluků z dílny, kteří mají s čištěním kovových předmětů praktickou zkušenost:

 • Velkou pomocí při čištění kovu je drátěný kartáč upnutý do vrtačky. S ručním drátěným kartáčem se dost nadřete. Použijte spíše rotační kartáč a vrtačku.
 • Rez dokáže pěkně odstranit i plstěný leštící kotouč v ruční úhlové brusce (tzv. flexa).
 • Levným a účinným prostředkem na odstranění zri je jemný smirek se zrnitostí 100 a více (podle hloubky rzi).
 • Při práci s flexou a vrtačkou nezapomeňte čištěné části kovu správně upnout. Je taktéž možné pracovat ve dvou lidech: jedna osoba drží zbroj nebo zbraň a druhá ji čistí.
 • A hlavně – myslete na bezpečnost při práci: ochranné rukavice, ochranné brýle a případně i respirátor jsou nutností. Komu už z oka jednou tahali kousek drátku z drátěného kartáče, ten už na ochranu zraku nikdy nezapomene! Dbejte při používání brusky nebo jiných nástrojů na své zdraví a vyhněte se podobným nepříjemnostem.

Který postup se při odstraňování rzi z kovu osvědčil vám? Podělte se o svou zkušenost v komentářích pod článkem.

Doporučené produkty

Komentáře

 • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář