Gotika, středověk

Zajímá Vás středověká doba, ve které žili chrabří rytíři oddaní svému pánovi? Fascinuje Vás každodenní život středověkého člověka? Přitahuje Vás období temné gotiky? Pak jistě budete nadšeni z naší široké nabídky středověkých a gotických kostýmů, bot, zbraní, gotické zbroje, středověkých kožených a kovaných výrobků a dalších produktů inspirovaných středověkem.

Středověk začal zhruba v době pádu Západořímské říše (rok 476) a skončil zhruba v době objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem (rok 1492) nebo zveřejněním 95 teologických tezí Martina Luthera (rok 1517). Jako gotiku označujeme umělecký sloh, který se ve světě projevoval od 2. poloviny 12. století do počátku 16. století. Gotika navazuje na sloh románský a předchází renesanci. Gotická architektura se vyznačuje důrazem na vertikalitu. Stejný důraz můžeme najít i ve stylu gotického oblékání.

Gotická móda se vyznačovala protáhlými, štíhlými a špičatými tvary. Vznikaly první krejčovské cechy a krejčovští mistři šili šlechtě oděvy dle jejich přání přímo na míru. V době gotiky byla v módě ženská postava prohnutá do písmene „S“. Nosily se živůtky, výstřihy a dlouhé sukně s vlečkou. Svobodné dívky nosily vlasy prosté, vdané ženy nosily pokrývky hlavy rámující obličej a zakrývající krk. Muži si oblékali košilovité suknice, upnuté kabátce, vsazovací rukávy, peleríny s kuklou. Muži i ženy si své jednoduché oblečení krášlili různými cetkami.

V našem internetovém obchodě najdete středověké i gotické kostýmy pro ženy, muže i děti. Nabízíme Vám oblečení pro středověké řemeslníky, muzikanty, válečníky, lukostřelce, mnichy, šlechtice a šlechtičny. Vybrat si můžete také různé prošívanice, varkoče, dámské gotické šaty nebo svatební šaty.

Rovněž v našem obchodě najdete široký sortiment gotických a středověkých bot, kožených a kovaných výrobků, středověké zbroje a středověkých zbraní.

Ve středověku byli bojovníci jezdící na koních označováni jako rytíři. Těžká kovová zbroj rytíře se skládala z brnění, přilby a štítu. Jako zbraně používali rytíři meče a kopí, někdy také sekery, kladiva nebo palcáty. Středověcí rytíři byli stateční, loajální a štědří.

Poradna - otázky a odpovědi

Z jakého materiálu a jakým postupem vyrábíte dýky?

Dýky se ve zjednodušené formě vyrábějí jak následuje: Základní tvar čepele je vypálen laserem z pružinové oceli dle ČSN 14260. Neobrobený kus čepele putuje do frézy, kde je vyfrézováno ostří a středový žlábek. Obrobená čepel se následně zakalí v oleji a temperuje na požadovanou tvrdost. Následně se osadí záštitou a hlavicí. Hlavice se zpravidla nýtuje na stopku čepele. Záštita se někdy zaletuje mosazí. Pod koženou omotávku se zpravidla vkládají dřevěné destičky, aby měla rukojeť optimální sílu pro pevné držení. Na konec se provede konečná povrchová úprava pod drátěným kartáčem, popřípadě pod filcovým kotoučem s leštící pastou.

Vstoupit do poradny