Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Švec Lukáš Špulák

25.2.2020
Lukáš Špulák dílna

Lukáš Špulák se narodil v roce 1982 v Broumově. Je ženatý a má jednoho syna. Žije v Praze, v Plzni a také v Broumově. Vystudoval krajinné inženýrství, obor ekologie. Výrobě bot se věnuje od roku 2009. Spolupracuje s filmaři a hudebními kapelami.

Pocit nenaplnění: z obchoďáka švec

Lukáš dříve pracoval jako vedoucí obchodního oddělení mobilního operátora, ale práce ho však příliš nebavila a proto se po několika letech se dostavil syndrom vyhoření.

Jeho koníčkem byl historický šerm a dobré boty – to je pro šermíře základ. Objednal si boty u tehdy vyhlášeného Bea Hrubeše a v den, kdy si je měl vyzvednout, měl ze své tehdejší práce obzvláště špatný pocit. Když si boty vyzvedával, zeptal se mistra ševce, zdali nehledá pomocníka. Odpověděl: „pokud to myslíte vážně, zítra Vás tu čekám“. Tehdy se psal rok 2009 a od té doby se Lukáš Špulák věnuje tomuto řemeslu.

Od roku 2014 má Lukáš samostatný ateliér (dílna uměleckého řemesla). Kromě historické obuvi se věnuje také výrobě obuvi moderní, společenské a festivalové. V jeho dílně nevznikají jen boty, ale také brašny, pochvy, lamelové kožené zbroje a další.

Při své práci se stále vzdělává, navštěvuje dílny kolegů v oboru, poznává nové technologie výroby a zpracování kůže. Často také zachraňuje staré stále funkční stroje, které bohužel po zásahu neznalých konkurzních správců často končí jako šrot ve sběrných surovinách. Je to bohužel důsledek vymírání tohoto rukodělného řemesla v Čechách – zemi s dlouhou a slavnou historií obuvnictví!

Na výrobu Lukáš používá převážně hovězí kůži zpracovávanou v Otrokovicích. Některé speciální materiály si ale objednává až z Argentiny. Zásadně nepoužívá kůži z vodního buvola z Indie, neboť tento materiál propouští vodu a je činěný činidly obsahující chrom, které mohou vyvolávat vznik rakoviny. Tato činidla jsou v EU zakázaná, ovšem dovoz takto činěných materiálů, či výrobků z nich paradoxně ne!

Jelikož pracuje až 100 hodin týdně, práce se mu stala koníčkem. K tomu říká: „Člověk vidí výsledek své práce hned. Když se něco nepovedlo v mé dřívější profesi, např. se neohlídala nějaká klauzule ve smlouvě – důsledek se dostavil až se zpožděním – zcela nečekaně. Když pokazím něco na své práci, chybu vidím hned…“

V jeho dílně pracuje dle množství zakázek až 5 párů rukou. Lukáš má rád ten proces, kdy vzniká něco nového. Své manželce např. k Vánocům vyrobil originální lodičky. Radost mu samozřejmě dělá, když vidí nějaký svůj výrobek v televizi nebo v časopise. Také měl tu čest, dodávat obuv produkci několika světoznámým seriálům. Nemůže je ale jmenovat, neboť je k mlčenlivosti smluvně vázán.

A co má ještě hodně rád kromě své práce? Rockovou hudbu, počítačové hry a dlouhé procházky do hor…

Témata: Boty

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Rudolf Krutský a jeho dílna Rudolf Krutský

  Šikovné ruce kovodělce – repliky zbraní se rodí kousek za Kadaní!

 • leier pavel Pavel Leier

  Je nám ctí Vám představit výrobce replik historických zbraní pana Pavla Leiera. S naším obchodem spolupracuje již od roku 2004. Věnuje se zejména výrobě chladných zbraní, jako jsou meče, dýky, tesáky, sekery, kopí aj.

 • Marshal Historical Logo Marshal Historical

  Šermíři vystupující před publikem, účastníci bitev, příznivci historických rekonstrukcí (re-enactment), sběratelé, bojovníci BOHURTů / HMB nebo hráči LARPu; Všichni tito věrní milovníci historických militarií mají společné to, že potřebují oblečení, vybavení, zbraně, zbroj a brnění, které vyhovují jejich potřebám při respektování historických originálů.

 • Monika Huptychová kostýmy Monika Huptychová

  Paní Monika Huptychová se narodila 12. června 1967 v Chomutově. Vystudovala Oděvní průmyslovou školu v Praze, kde studovala obor historie odívání. Poté pracovala na učilišti v Jirkově. Jako mistr odborné výchovy u švadlenek si osvojila především odpovědnost a velkou dávku trpělivosti

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK