Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Rudolf Krutský

14.5.2020
Rudolf Krutský a jeho dílna

Šikovné ruce kovodělce – repliky zbraní se rodí kousek za Kadaní!

V Tušimicích nedaleko Kadaně najdete zámečnickou dílnu s kovárnou, kde působí pan Rudolf Krutský (na fotce druhý zleva). Narodil se 5.10.1979, se svou manželkou a dvěma dětmi žije v rodinném domku v Březně u Chomutova. Vyučil se zámečníkem a od roku 1998 se věnuje svému řemeslu. Ke kovařině se propracoval jako samouk.

Umouněné tváře a na rukách mozoly

Poctivá práce kováře je jedna z mála věcí, které se v současné době nedají nahradit automatizovanou strojovou výrobou. Šikovné a silné ruce jsou pro výrobu kvalitních kovaných výrobků nepostradatelné. Hotové výrobky se těší oblibě zejména u příznivců historického šermu.

„K řemeslu mě vedla nekonečná rozmanitost prací a radost z vlastního sebevzdělávání. Vyzkoušel jsem si stereotypní práci 2 roky ve velké fabrice a poznal jsem, že taková práce pro mě není…“

Láska k mečům nerezaví

Během učení brigádničil v dílně Kovex ARS, kde mu byl inspirací pan Baxa. Nejprve jen brousil nože, jezdil s chlapi na historické festivaly, až se mu práce s ocelí stala vášní. Kovařina ho nadchla svou pestrostí a multioborovosí a po nasbírání zkušeností se vydal na sólovou dráhu.

S otcem začínali v garáži, kde si udělali malou dílnu. Dnes ve své dílně zaměstnává další šikovné páry rukou. V jeho dílně vládnou přátelské vztahy.  I když ani je jeden z jeho kolegů není vyučen odpovídajícímu řemeslu, nemůže si jejich práci vynachválit. Najdete tam zedníka, instalatéra, elektrikáře… Každý z nich se ale pod jeho vedením vypracoval, stejně jak se to stalo u něj samotného. Právě toto patří k úspěchu každé malé dílny: multioborovost a vynalézavost.

I svou ženu uvítal ve své dílně. Je vyučená jako čalounice. Pomáhá tedy s výrobou kožených výrobků a díky svému malířskému talentu se podílí i na leptání kovů, rytinách apod.

Kovářovic kobyla chodí bosa …

Za ty roky vyrobil nespočet mečů, zbrojí aj., přesto doma nemá vystavený jediný svůj kousek. Rudolf se například podílel na vybavení norského národního divadla rekvizitami pro představení Johanka z Arku. 

„Rád zkoumám práci jiných. Rád se od nich inspiruju a snažím se to udělat lépe. S každým kouskem se člověk učí něco nového.“

Rudolf Krutský je v práci jako doma. Dříve trávil volné chvíle u rybníka s prutem v ruce. Dnes je jeho koníčkem práce. Na jeho práci dostáváme od zákazníků převážně pochvalné reakce.

Touto formou mu děkujeme za dlouholetou bezproblémovou spolupráci. Jen tak dál, Rudo!

Témata: Meč Zbroj

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Victorinox Jak to bylo se švýcarskými noži aneb vše, co jste netušili o značce Victorinox

  Fascinují vás nože stejně jako nás? Oslňte svoje přátelé zajímavostmi o legendární značce Victorinox – prozradíme vám, jak jejich slavný švýcarák vznikl a jakou roli v začátcích nožířské dílny sehrála Victorie Elsenerová, matka zakladatele Victorinox.

 • mikov_dnes.jpg Mikov, česká tradice výroby nožů

  Mikov je český výrobce nožů se sídlem v Mikulášovicích v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Majitelem firmy a držitelem ochranné známky MIKOV je v současné době společnost Mikov, s.r.o.

 • Lord Of Battles Distributor Lord of Battles

  Lord of Battles je jedním z mála předních indických výrobců. Specializují se na výrobu replik historické výzbroje a výstroje. Věnují zvláštní pozornost kvalitě a autenticitě svých replik. Jejich produkty jsou také oblíbené mezi prodejci dárkového zboží a výrobci rekvizit pro divadla.

 • Lukáš Špulák dílna Švec Lukáš Špulák

  Lukáš Špulák se narodil v roce 1982 v Broumově. Je ženatý a má jednoho syna. Žije v Praze, v Plzni a také v Broumově. Vystudoval krajinné inženýrství, obor ekologie. Výrobě bot se věnuje od roku 2009. Spolupracuje s filmaři a hudebními kapelami.

Komentáře (1)

 • Václav Sýkora dne 15.12.2021 v 08:56
  Reagovat

  Meč z této dílny je kvalitní výrobek a dobrý společník

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK