Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Mikov, česká tradice výroby nožů

25.4.2022
mikov_dnes.jpg

Mikov je český výrobce nožů se sídlem v Mikulášovicích v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Majitelem firmy a držitelem ochranné známky MIKOV je v současné době společnost Mikov, s.r.o.

Historie podniku sahá až do roku 1794, kdy v Mikulášovicích (tehdejším Nixdorfu) založil první výrobnu nožů a drobného zboží Ignaz Rösler. Ten se zde narodil 1. srpna 1765 a vyučil se kupcem. Původně vlastnil výrobnu stuh, ale spojil se s místním kovářským mistrem Antonem Weberem a společně začali v Mikulášovicích vyrábět nože a skalpely. Rösler se později osamostatnil a přes tvrdý nátlak zejména vídeňské konkurence továrnu předal svým synovcům Josefu Emanuelu Fischerovi, Franzi Fischerovi, Josefu Röslerovi a Aloisi Röslerovi. Firma se nadále rozvíjela a v Mikulášovicích pak vznikaly i další továrny na výrobu nožů. Na přelomu 19. a 20. století tyto továrny zaměstnávaly 2800 – 3000 dělníků a vyráběly nože hlavně pro export do evropských zemí, ale také do USA, Jižní Ameriky a Kanady.

mikov_tovarna.jpg

Úspěchy Ignáze Röslera v na počátku 19, století vedly v Mikulášovicích i další podnikatele k zakládání nožířských podniků a brzy se jim začalo přezdívat "český Solingen". Největšího rozkvětu zdejí nožířský průmysl dosáhl v období před a po první světové válce. Za druhé světové války se Mikulášovice staly součástí III. říše a výroba nožů byla omezena, protože převládly zbrojní zakázky. K nožířství se zdejší továrny vrátily až po roce 1946.

Firma Mikov vznikla v roce 1955 jako národní podnik v severočeských Mikulášovicích sloučením zdejších závodů – továrny na výrobu nožů Sandrik a továrny na kancelářské potřeby Koh-i-noor. Název Mikov znamenal zkratku – MIKulášovický KOVoprůmysl. Před revolucí byl Mikov jedním z předních výrobců nožů (vedle např. KDS Sedlčany) a kancelářské techniky (vedle např. Koh-i-Noor) v tehdejším Československu a měl pobočné závody v řadě měst – Benešově nad Ploučnící, České Lípě, Slaném a Lipové. Po roce 1989 došlo k osamostatnění a privatizaci jeho jednotlivých závodů. Výroba nožů pod značkou Mikov a kancelářské techniky pod značkou KIN nyní pokračuje pouze v Mikulášovicích. Firma v roce 2005 zakoupila technologii výroby nožů ADLER MESSER včetně práva využívat tuto značku.

Firma se v současné době angažuje i na poli ochrany přírody, zejména ochrany slonů. V roce 2015 proto vyřadila slonovinu ze svého sortimentu a vyzvala i další firmy, aby se zřekly používání i legální slonoviny.

mikov_provoz.jpg

V březnu 2017 došlo ve firmě ke změně vlastníka. Novým majitelem Mikova se stala firma Conmetron spol. s r.o., která byla v minulosti pobočným závodem státního podniku Mikov. Od října 2017 se obě firmy spojily v jednu, která nadále používá název Mikov.

Mikov vyrábí především celý sortiment nožů – kapesní zavírací nože, lovecké nože, vyhazovací nože, pracovní nože, ale také kuchyňské, řeznické a sportovní nože. Kromě toho je výrobcem a dodavatelem sortimentu kancelářské techniky, drobného strojírenského materiálu a přípravků pro přesné stříhání a tlakové lití.

mikov_vyroba_nozu.jpg

Nejznámější nože firmy Mikov

 • Fxir – lovecký zavírací nůž s pojistkou v celé řadě modifikací.
 • List – tzv. EDC nůž. V produkci Mikova představuje významný předěl, zejména použitým materiálem, kterým je poprvé pro sériové nože firmy použitá ocel N690. Firma v srpnu 2016 uvolnila do prodeje i doplňky k noži – střenky, nová pouzdra, uchycení na opasek atd.
 • Patron – outdoorový nůž z oceli N690, střenkami z materiálu G10 a s kydexovým pouzdrem.
 • Pocket – luxusní série zavíracích nožů ve 3 velikostech (S, M, L) představená na Designbloku v Praze 2015. Autorem designu jsou návrháři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj. Čepel nože je vyrobena z oceli N690, střenka potom z oceli 420. Jak střenka, tak čepel jsou upraveny technologií DLC. Kolekce získala na Designbloku 2015 cenu za nejlepší nový výrobek a 19. března 2016 pak ocenění "Výrobce roku – Cena za průmyslový design" v rámci udělování cen Czech Grand Design. Pocket se dočkal i mezinárodního ocenění, konkrétně pak ceny Red Dot Award 2016.
 • Predator – vyhazovací nůž s celou řadou modifikací. Na trhu je od 70. let dvacátého století. Jeho autorem je mikulášovický nožíř Vladimír Trojan. V prosinci 2016 firma uvedla na trh nové verze vyrobené z oceli Böhler N690 – jeden v úpravě stonewash a druhý v černém provedení s povlakem DLC.
 • Rescue – záchranářský nůž.
 • Rybička – Ojedinělý tvar rukojeti s podobou ryby. Pravděpodobně nejrozšířenější a nejznámější nůž s více než stoletou historií.
 • UTON – nůž určený pro Československou lidovou armádu. Prototyp vznikl v roce 1974, ve výrobním programu firmy je doposud. jako osobní zbraň jednotlivce. Byl určen pro průzkumné, výsadkové a letecké jednotky na sebeobranu a na bezhlučné zneškodnění nepřítele. Čepel je jednobřitá se středovým hrotem. Hřbet čepele je do její poloviny příčně rýhován a od poloviny zbroušen do falešného ostří. Příčné rýhování slouží jako opěrka palce. V roce 2018 ke 100 výročí vzniku Československa byla vydána limitovaná edice 100 ks UTONů z oceli N690.
 • Venado – pevný lovecký nůž s pouzdrem a rukojetí z imitace parohu. Je vyráběn ve dvou variantách – s ozubením na hřbetu čepele a bez něj.

Podívejte se na výrobky značky MIKOV, které nabízíme.

Témata: Nůž

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Podobné články

 • Victorinox Jak to bylo se švýcarskými noži aneb vše, co jste netušili o značce Victorinox

  Fascinují vás nože stejně jako nás? Oslňte svoje přátelé zajímavostmi o legendární značce Victorinox – prozradíme vám, jak jejich slavný švýcarák vznikl a jakou roli v začátcích nožířské dílny sehrála Victorie Elsenerová, matka zakladatele Victorinox.

 • Lord Of Battles Distributor Lord of Battles

  Lord of Battles je jedním z mála předních indických výrobců. Specializují se na výrobu replik historické výzbroje a výstroje. Věnují zvláštní pozornost kvalitě a autenticitě svých replik. Jejich produkty jsou také oblíbené mezi prodejci dárkového zboží a výrobci rekvizit pro divadla.

 • Rudolf Krutský a jeho dílna Rudolf Krutský

  Šikovné ruce kovodělce – repliky zbraní se rodí kousek za Kadaní!

 • Lukáš Špulák dílna Švec Lukáš Špulák

  Lukáš Špulák se narodil v roce 1982 v Broumově. Je ženatý a má jednoho syna. Žije v Praze, v Plzni a také v Broumově. Vystudoval krajinné inženýrství, obor ekologie. Výrobě bot se věnuje od roku 2009. Spolupracuje s filmaři a hudebními kapelami.

Komentáře (1)

 • Robert dne 9.5.2022 v 07:55
  Reagovat

  Mám známého, který Mikovy sbírá. A musím říct, že má od nich snad všechno a ještě něco víc z těch limitek a různých podpultových edicí. Nedávno si na tu sbírku pořizoval od https://www.svis.cz/kategorie/nabytek docela velkou a robustní skříň. Ono se to nezdá, ale ty nože a produkty taky něco váží. :) Takže to chce mít pořádný zasklený základ, aby skříň vydržela, byla bezpečná (a nedostupná pro děti) a neprášilo se na sbírku. ;-)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK