Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Ubraňte se komukoliv se zbraní o velikosti přívěsku na klíče

18.12.2020
Kubotan

Než najdete v tašce nebo batohu pepřový sprej, může být pozdě. Využijte raději sílu kubotanu –⁠ zbraně velké jako propisovací pero, ale účinné jako osobní bodyguard. Pokud kubotan správně použijete, ubráníte se každému útočníkovi, ať už v temném podchodu nebo při hospodské rvačce.

Kubotan (často se nesprávně zaměňuje s podobnou zbraní jménem Yawara) vynalezl bývalý japonský policejní důstojník a učitel bojových umění Takayuki Kubota. Nebylo to v dobách japonských samurajů, ale v roce 1970. Kubota učil bojová umění a sebeobranu policisty v Los Angeles, když mu na mysl přišel nápad na malou kapesní zbraň.

Taktické pero, které schováte do kapsy

Pro svůj tvar získal kubotan přezdívku taktické pero. Tato zbraň k sebeobraně není delší než 14 centimetrů a průměr má přibližně 1,25 centimetrů. Je to v podstatě taková o něco nebezpečnější propiska.

Vyrábějí se často z tvrdého odolného plastu, ale najdete i kubotany z kovu nebo ze dřeva. Hodně se používá rovněž bohaté zdobení. Na těle kubotanu jsou zpravidla vysoustružené drážky, které usnadňují držení v ruce a zabraňují prokluzování v sevřené pěsti. Na jednom konci často najdete kroužek na klíče.

Pro účinnou sebeobranu je totiž skvělé mít kubotan stále při sobě. Schováte ho snadno do kapsy u saka, džínů nebo právě na svou klíčenku.

Když správně zamíříte, ubráníte se i většímu a těžšímu útočníkovi

Důstojník Kubota si kubotan nechal zaregistrovat a získal na něj ochrannou známku. Policisté nosili kubotan u opasku jako klíčenku. V boji tuto miniaturní zbraň používali při chvatech a úderech na citlivé a tlakové body proti neposlušným občanům nebo zadrženým. Proto se kubotanu také často přezdívá nástroj změny přístupu a v některých asijských zemích patří k povinné výbavě policejních sil. 

Na které body že se vyplatí vést útok kubotanem? 

Nejčastěji se s kubotanem útočí na citlivé části těla, jako jsou klouby, předloktí, břicho solar plexus, krk nebo v extrémních případech oči. Při použití se kubotan drží v pěsti, podobně jako vrah drží nůž ve slavné scéně z Hitchcockova filmu Psycho. Případně kubotan chytíte do prstů opírajíce tupý konec o dno dlaňové misky a usnadníte si tak výpady vpřed. S pomocí kubotanu udržíte kontrolu nad agresorem a omezíte ho například do příjezdu policie. 

Někteří si jej vkládají do sevření prstů, aby zvýšili účinnost svých úderů pěstí. Pokud chcete zesílit své údery z boku, kubotan si umístěte do ruky tak, že na každé straně trčí část a údery tak můžete vést z obou stran. Pamatujte ale, že důvod použití kubotanu v boji by vždy měla být jen a pouze sebeobrana.

Tip k účinnější sebeobraně

Pokud se chcete zlepšit v používání kubotanu, zaměřte se na sílu svého úchopu. Tu procvičíte například zvedáním lehkých činek pouze pomocí zápěstí, trénování volného visu na hrazdě nebo se specializovanými nástroji či míčky na procvičení síly úchopu.

Ideálním nástrojem se kubotan stává také ve chvíli, kdy vás útočník drží v sevření, například v kravatě zezadu. Podle svého dosahu v takovou chvíli zamíříte na břicho, třísla nebo hřbet ruky a často docílíte povolení. Ležíte-li na zemi, miřte na nárt nebo místo kolem Achillovy paty. 

V Evropě s kubotanem i do letadla

Neznalý kolemjdoucí kubotan snadno zamění s obyčejným přívěskem na klíče. Přitom ho v některých státech považují za skutečnou útočnou zbraň, kterou omezuje zákon. Například na amerických letištích si kubotan nevezmete do letadla.

Kubotan je pouze malá tyčinka z tvrdého materiálu, proto se zákazy těžko definují. Stejně jako kubotan totiž můžete použít například obyčejnou propisku. V České republice zákony kubotany nijak neomezují. I proto, že tyto zbraně na sebeobranu nezpůsobují fatální ani závažná zranění jako třeba nože. Skvěle se tak hodí k přiměřené sebeobraně. 

Nejlépe zacházet s kubotanem se naučíte na lekci bojových umění Kobudo, Modern Arnis, ATK, Krav Maga, a Ju-Jitsu, Karate nebo Jiu Jitsu. Nebo si pořiďte svůj kubotan a trénujte techniky boje kubotanem sami např. podle videí na Youtube.

Témata: Japonsko Sebeobrana

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Oštěpy Oštěp byl rafinovanou zbraní římských legionářů, přišli s ním ale už neandrtálci

  Také si při slově oštěp vybavíte jednoho z nejlepších oštěpařů na světě? Jan Železný tuto atletickou disciplínu v Čechách rozhodně proslavil. Oštěp byl ale původně bodná zbraň a jeho historie sahá daleko do minulosti. Kdy se objevil a jak se vyvíjel v čase?

 • Praky Prak dostřelil dál než luk, měl ale i své nevýhody

  Pokud byste měli vyjmenovat historické zbraně, málokdo by si vzpomněl na prak. Je totiž snad nejvíc podceňovanou zbraní v dějinách. Málokdo se vyděsí při představě vidlice, mezi jejímž rameny je natažený kus pružného materiálu a kamínek, který míří na cíl. Prak se ale časem proměnil, ne vždy býval klukovskou hračkou na srážení plechovek z parapetu. Vrhací podoba praku pak nepotřebovala pružný materiál. Takový prak spletený z provazu nebo kožených řemínků měl neméně ničivou sílu jako jeho moderní podoba.

 • Damoklův meč Damoklův meč - legenda, která platí dodnes

  Nad hrdlem se mu houpala čepel meče, které si Damokles zprvu nevšímal. Když ji ale spatřil, najednou poznal, že se nedokáže radovat a užívat si blahobytu, který ho obklopuje. Jídlo v puse mu zhořklo, malby na stěnách se zkroutily do nepříjemných patvarů. Místo aby si bezstarostně užíval dary od panovníka, chtěl být najednou z paláce co nejdál. Proto se pocitu, kdy se nedokážeme radovat ve chvíli, kdy nás čeká nebezpečí, začalo říkat Damoklův meč. Přitom bychom ho měli nazývat spíš mečem Dionýsa. Proč tomu tak je a jak to celé skončilo?

 • Sekery Podceňovaná sekera skrývá velký kus historie. K čemu všemu sloužila?

  Ať už si ji vyrobili kluci v přípravě na pohádkovou bitvu, nebo ji později dostali na starost při sekání dříví, většina mužů někdy držela v ruce sekeru. Málokdy jim ale dojde, jakou má na první pohled běžný a jednoduchý nástroj bohatou historii. Je totiž jedním z nejstarších lidských vynálezů.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK