S čím se bojovalo ve Hře o trůny a proč je valyrijská ocel nejlepší materiál?

S čím se bojovalo ve Hře o trůny a proč je valyrijská ocel nejlepší materiál?
Jak dobře znáte nejslavnější zbraně z kultovního seriálu či knihy Hra o trůny? Připomeňte si, čím se lišily legendární meče jako například Led či Jehla. Podrobněji se zaměříme na jejich materiál valyrijskou ocel a poodhalíme, čím je výjimečná.

Kdo by neznal Hru o trůny

Kultovní fantasy sleduje osudy postav královských rodů Lannisterů, Starků a Baratheonů, kteří musí přežít v prostředí tajemných intrik a zákulisních machinací. V rozsáhlém příběhu plném zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel bojuje sedm šlechtických rodů o vládu a moc Železného trůnu. 

Politické, dynastické a sexuální intriky jsou mezi nimi na každodenním pořádku. Vydejte se za dobrodružstvím Sedmi království skrze sběratelské kousky a zachraňte Západozem pomocí valyrijské oceli před Bílými chodci. 

Hra o trůny byla původně knihou, nejvíce se však proslavila jako americký fantasy seriál, který se natáčel takřka po celém světě (Severní Irsko, Chorvatsko, Island, Malta, Maroko, Španělsko, USA). Děj se odehrává v Sedmi královstvích na fiktivních kontinentech Západozemí a Essos, ve světě temného středověku, mezi statečnými a drsnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky.

Zbraně z valyrijské oceli byly nejúčinnější

Ve Hře o trůny narazíte na zbraně vyrobené z valyrijské oceli, což je materiál vymyšlený autorem předlohy Georgem R. R. Martinem, který o něm napsal: 


„Za svitu měsíce přivedené k životu, čiré střepy krystalu tak tenké, že při pohledu na jejich hranu téměř zmizí, a které obíhá lehká modrá záře téměř duchovního světla.“
 

Odkud se valyrijská ocel vzala a jaké jsou její vlastnosti? Valyrijská ocel byla vyhlášený materiál pro výrobu zbraní, se kterým pracovali mistři kováři ve staré Valyrii. Zbraně vznikaly nejen klasickým kováním, ale také za pomoci kouzel. 

Extrémně ostré a lehké valyrisjké oceli se nevyrovná žádný jiný materiál. Zbraně z ní se navíc nedaly ztupit. Po zániku starobylé Valyrie se zbraně z valyrijské oceli staly nedostatkovým zbožím. Jednalo se o mocné zbraně, které si s obyčejnými ocelovými či železnými zbraněmi vojáků snadno poradily. V knize naleznete například tuto zmínku: 


„Catelyn meče neměla ráda, ale nemohla popřít, že Led oplývá zvláštní krásou. Byl ukutý ve Valyrii, předtím, než na staré državy dolehla Zkáza, v dobách, kdy kovotepci pracovali za pomoci čar a kouzel, stejně jako kováři. Čtyři sta let byl starý a stále byl stejně ostrý jako v den, kdy jej ukuli. Jméno, které nosil, bylo ještě starší, dědictví z časů hrdinů, kdy Starkové byli králi severu.“

3 nejznámější meče ze seriálu Hry o trůny

Meč Jehla pro svižnou bojovnici

Meč Jehla daroval Jon Snow své nejmladší sestře Aryii Starkové. Speciálně ho navrhli pro její drobnou postavu – tenký a lehký. Ideální pro svižnou bojovnici, která upřednostňuje rychlost před silou. Název meče byl odvozen podle jeho tvaru a kvůli její mladší sestře Sanse, protože ráda vyšívala a trávila s Aryou většinu času. 

Ostří naší repliky tvoří kvalitní nerezová ocel, rukojeť je pokrytá pravou kůží s patinovanými mosaznými prvky.

Meč Led se stal osudným původnímu majiteli

Silný obouruční meč Led patřící rodu Starků ukovali z valyrijské oceli. Poprvé se s ním pán Zimohradu Eddard Stark objevuje v první epizodě seriálu při popravě dezertéra z Noční hlídky, kterému Ledem setl hlavu. Meč se mu však později stal nechvalně osudným. Jeho čepel setla hlavu přímo Eddardu Starkovi. Později došlo k jeho roztavení na dva meče – Přísežníka a Vdovin nářek. 

Velmi věrná replika meče potěší všechny fanoušky Hry o trůny. Čepel se vyrábí z uhlíkové oceli, rukojeť je z tvrdého dřeva, záštita ze zamaku. Konce záštity a hlavice jsou z patinované mosazi.

Meč Longclaw se dočkal změny rukojeti

Meč Longclaw byl dědictvím rodu Mormontů předávaný z generace na generaci. Jeor Mormont předělal rukojeť meče z hlavy medvěda na hlavu bílého vlka a daroval ho Jonu Snowovi. Jon tímto mečem zabil několik nepřátel a i Bílého chodce, čímž potvrdil sílu valyrijské oceli. 

U nás tuto repliku pořídíte s koženou rukojetí na jejímž konci se nachází polyresinové hlava bílého vlka s rudě akrylovýma očima a ručně malovaným povrchem. Čepel tvoří kvalitní nerezová ocel.

Máme další doplňky pro sběratele replik. Co vám nesmí chybět?

Neprodáváme pouze repliky zbraní, nabízíme k nim i jedinečné doplňky. K mečům doporučujeme pořídit i pochvu, která produkt věrohodně doplní. Majitele meče Longclaw potěší pochva na meč z pravé kůže zdobená kovovými prvky. Stejně tak skvěle vynikne meč Jehla s realistickou koženou pochvou

Abyste měli své repliky neustále na očích, zvažte pořízení stylového štítu na zeď s motivem Lannisterů, který zároveň poslouží jako držák na zbraně. Štít je vyrobený z odolného sklolaminátu, na zadní straně najdete kožené pásy určené k upevněnízbraní.

Zásadní roli hráli ve Hře o trůny také Neposvkrnění válečníci. Tito slavní vojáci byli známí svými dovednostmi na bojišti a naprostou disciplínou. Bojovali s oštěpy a štíty. Byli rozpoznatelní podle svých ikonických špičkových přileb a jejich výrazné zbroje vyrobené z kůže

Pokud vás téma sběratelských replik oslovilo, přečtěte si také náš článek 8 fantasy mečů, které by neměly chybět ve vaší sbírce. Věnujeme se v něm dalším filmovým kouskům. Poznejte zbraně ze Zaklínače, Pána prstenů nebo třeba Barbara Conana.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář