8 fantasy mečů, které by neměly chybět ve vaší sbírce

8 fantasy mečů, které by neměly chybět ve vaší sbírce
Hrdinské činy, u kterých se tají dech, epické tisícihlavé bitvy a boje s příšerami, kterých by se bál i bubák, kterého máte doma pod postelí. To jsou základní ingredience dobrého fantasy příběhu. Kromě toho, že většinou vyhraje ta správná strana, spojuje tyto příběhy ještě jedna věc. Hlavní postavy drtí nepřátele po desítkách s nádherným mečem v ruce. Proto jsme sestavili žebříček podle nás nejslavnějších filmových, seriálových i herních fantasy mečů.

Toto je 8 fantasy světů a příběhů, kde důležitou roli hrály meče, jejichž replika by neměla chybět žádnému milovníkovi fantasy. 

1) Barbar Conan a jeho Atlantský meč 

Rozehřejeme se klasikou, kterou dobře znají snad všichni, kteří zažili 80. léta. Poprvé se totiž meč ve filmu Barbar Conan objevil v roce 1982. Meče, abychom byli přesnější. Arnold Schwarzenegger totiž ve filmu používá dva meče. První ukoval jeho otec. Ten druhý a slavnější, takzvaný Atlantský, našel v hrobce starodávného krále. 

Atlantský meč mnozí obdivují pro jeho prodlouženou rukojeť, která umožňuje jeho držení více vepředu (jak ukazuje samotný Arnold na plakátu k filmu) a dává nové možnosti v boji. Mnozí však právě proto považují tento meč za jeden z nejošklivějších mečů v historii Hollywoodu. Do kterého tábora patříte vy? 

2) Highlander a McLeod 

Zůstáváme v 80. letech u pozoruhodného filmu Highlander o souboji, který začne na skotských pláních v roce 1536 a skončí o 450 let později v New Yorku. Connor MacLeod totiž v tomto kultovním snímku hraje jednoho z nesmrtelných vyvolených, kteří po staletí bojují mezi sebou a zároveň společně proti démonickému Kurganovi. Jméno McLeod nese i jméno meče, který mu na této dlouhé cestě pomáhá. Je to vskutku nadčasový kousek. 

3) Meč Ragnara Lothbroka z Vikingů 

Za kamerou se přesouváme do 21. století, ale dějem seriálu Vikingové zůstáváme v 8. století. V meči vládce Ragnara Lothbroka se koncentruje moc a síla Vikingů. Zlatá rukojeť s vloženými drahokamy je připevněná k čepeli, na které je vyrytý nápis runovým písmem - Meč králů. Tento typ vikingského meče byl ve skutečnosti vyvinutý ve Franské říši v 8. století a později se dostal do Skandinávie. 

4) Altair z Assassin's creed 

Hrdinové z herní série Assassin's creed - asasíni - bojují za svobodu a spravedlivou vládu na různých světadílech a v různých časových obdobích. Využívají k tomu všechny zbraně od pistolí přes dýky až po meče. 

Assassin Altair dostane v prvním díle meč z této herní série nejslavnější. Krásně zdobený kus s orlí hlavou mu nakonec pomůže v úspěšném boji i proti templářům. Právě meče templářů posloužily jako předloha pro meče ze hry Assassin's creed.

5) Valyrijská ocel z Game of Thrones 

Valyrijská ocel dokáže rozhodnout bitvu. Ocel z této zaniklé říše z fantasy ságy Game of Thrones je předurčena k záchraně Západozemí. Pyšní se totiž schopnosti odolat Bílým chodcům a jejich ledovému ostří. Meče z valyrijské oceli jsou tak tenké, že při pohledu na hranu skoro zmizí.

Mezi nejslavnější meče z valyrijské oceli patří Ledový meč Eddarda Starka. Tywin Lannister ho později nechal roztavit a vznikly z něj dva různé meče. Jeden dostal jeho syn Jaime Lannister a druhý nosil vnuk Joffrey. 

Další meč z tohoto vzácného materiálu měl ve výzbroji Jon Snow, který ho dostal od Jeora, představitele rodu Mormontů. Kvůli tomu nechal předělat hlavu medvěda na rukojeti na hlavu bílého vlka. Jon Snow s mečem jménem Longclaw zabil bílého chodce a dokázal tak sílu valyrijské oceli. 

6) Zbraně Zaklínače z Rivie 

Zaklínač potřeboval dva meče. Ocelový na lidi a stříbrný na monstra. Geralt z Rivie, který se postupně stal hrdinou knížek Andrzeje Sapkowského, herní série a nakonec seriálu na Netflixu, se těmito meči oháněl ve světě plném válek, čarodějnic a monster. 

Stříbrný meč zaklínačů byl vyrobený z meteoritické rudy a byl zdobený vykovanými runami. Ten nejmocnější meč jménem Aerondight dostal Geralt od Paní Jezera. 

7) Gandalfovy meče z Hobita 

Meče byly důležité i pro zásadní fantasy díl J.R.R. Tolkiena Hobit. Gandalf našel v trolí jeskyni dva meče. Jeden z nich byl vykovaný pro elfího krále Gondolínu, ten druhý si nechal pro sebe. Druhý meč svou velikostí připomínal spíše dýku, a proto ho Gandalf věnoval svému malému příteli Bilbovi Pytlíkovi. Pojmenoval ho Žihadlo a měl jednu unikátní a neskutečně užitečnou vlastnost – jakmile se v blízkosti meče nacházel skřet, Žihadlo upozornilo svého držitele modrým světlem. 

8) Pán prstenů 

V knižním i filmovém zpracování Pána prstenů hrály meče důležitou roli. Asi nejdůležitějším mečem celé trilogie byl meč Narsil ukovaný trpaslíkem Telcharem, se kterým bojoval gondorský král Elendil. Ve své poslední bitvě mu pomohl porazit mocného Saurona. Přitom se roztříštil a jeho kousky byly uloženy v Roklince. V pravý čas byl potom meč opět ukován pro následníka trůnu – Aragorna. Ten ho přejmenoval na Andúril – Plamen západu.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Michal
dne 17. 6. 2021 v 15:26:27
Reagovat

Už se těším, až letos vyrazím na nějakej fantazáckej larp. Teď po skoro roční pauze se jich vyrojilo jak hub po dešti. Nakoupil jsem i na www.armik.cz nějaké vybavení, abych přežil víkend ve špíně, takže může přijít klidně vichřice. Nový stan mi to snad neodnese. :D A když jo, tak mi zbývá ještě kvalitní spacák. :))

Napsat komentář