Ostré meče používejte jen jako dekoraci. Jak si vybrat ostří?

Ostré meče používejte jen jako dekoraci. Jak si vybrat ostří?
Ať už ho měli ve výzbroji římští gladiátoři, francouzští rytíři nebo japonští samurajové – meč byl stvořen k zabíjení. V sebeobraně i při útoku. Meč se v boji mění z krásného kusu kovářské práce na smrtící zbraň. Proto byste s mečem měli vždy zacházet velmi opatrně. Hlavně s těmi ostrými. Jaké jsou rozdíly v ostří mečů a k čemu různé typy slouží? Nabrousíme vaše znalosti.

Meče můžeme dělit dle ostří čepel na:

  • meče ostré
  • a meče nenabroušené neboli tupé

Těmito dvěma kategoriemi ale rozdělení ostří mečů nekončí. Podkategorií je více a každá má své využití. 

Ostré meče

Ostřitelné, neboli nabrousitelné 

Jde o nejčastější typ ostří u funkčních mečů. V angličtině se mu říká edge ready, což znamená hrana připravena. Tento typ ostří je sice tupý, ale můžete ho kdykoliv naostřit, protože je vykovaný a zbroušený do správné geometrie řezu, která je pro náležité ostření nezbytná. Před ostřením čepel meče nemusíte ani kovářsky tvarovat ani odstraňovat velké množství přebytečné oceli broušením. 

Tyto meče se hodí k bezkontaktnímu šermu a nácviku, jejich vlastnosti se totiž blíží reálnému meči. Pro historický neboli scénický šerm by je měli využívat jen zkušení profesionálové vybavení odpovídající ochrannou zbrojí. 

Na první pohled totiž nenaostřenou čepel skoro nerozeznáte od nabroušené a i tyto meče mohou způsobit vážné zranění. Tloušťka ostří se zpravidla pohybuje mezi 0,3 a 1,0 mm a pro finální ostření je třeba hranu ztenčit jen o velmi malou vrstvy kovu. 

Ostření těchto mečů lze zvládnout svépomocí nebo využít služeb profesionálního kováře, nožíře, mečíře či zámečníka. Ostření však z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme provádět podomácku bez potřebného vybavení. Nesprávně technicky ostření může čepel poškodit a může též dojít k vážnému zranění. 

Naostřené funkční meče 

Tyto meče jsou určené zejména k dekoračním účelům, jen ve výjimečných případech k nácviku skutečného řezání a sekání (materiálu). Jejich ostří je připraveno do akce hned po vybalení. Není tak ostré jako například u kvalitního kuchyňského nože, ale velmi snadno se o něj můžete pořezat. 

Pozor také na to, že čím ostřejší hrana, tím snadněji se čepel meče poškodí. Čepel můžete dále ostřit, pokud chcete ostrý meč používat například pro řezání materiálu nebo třeba efektní způsob servírování jídla. My vám to ale z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme. 

Velmi ostré 

Tyto meče najdete na našem e-shopu v kategorii nebezpečné. Její název mluví sám za sebe. Meče jsou nabroušené do maximální ostrosti odpovídající kvalitnímu kuchyňskému noži. Pouhý kontakt například s rukou může být nebezpečný. Ostří takových mečů má šířku přibližně jen 0,1 mm. 

Důrazné doporučení

S ostrými meči zacházejte s maximální opatrností. Můžete vážně zranit sebe i další osoby. Zacházejte s ním jako s nabitou palnou zbraní. Nikdy tyto meče nepoužívejte ke scéninskému šermu, při LARPech ani rekonstrukcích bitev. Pokud naostřený meč používáte jako dekoraci, mějte ho na bezpečném místě mimo dosah dětí a při manipulaci s ním zacházejte s maximální opatrností.

Meče pro scénický šerm 

Hledáte-li meče, se kterými budete šermovat, vybírejte mezi meči na šerm. Nejlépe se hodí pro nácvik šermu, protože díky speciální konstrukci, geometrii výbrusu a tupé tlusté hraně čepele jsou velmi odolné a nevadí jim opakované údery ani do tvrdého materiálu. Meče na šerm se na našem e-shopu dělí do pěti kategorií

Speciální kategorií mečů pro nácvik šermu je dřevěný meč na šerm, ten se však chová trochu jinak, než ocelový meč, ale nemusíte se bát zranění ani poškození meče. Dřevěné kusy jsou také levnější. Vyrábějí se z odolných druhů dřev, jako je jasan, dub nebo buk. Nově mezi tréninkovými meči naleznete i exempláře z polypropylenu, což je pro tento účel ještě vhodnější materiál! 

Nenaostřené 

Jde o meče s tupou čepelí, která vůbec není určena k ostření. Tyto funkční meče se hodí pro kontaktní šerm hlavně kvůli odlišené geometrii čepele a tloušťce hrany 2 až 2,5 mm. Silné a zaoblené okraje mininalizují riziko zranění (síla úderu se rozprostře na větší plochu) a zároveň dobře odolají poškození. 

Nezapomeňte, že i v případě, kdy šermujete s meči s tupou čepelí, byste měli vždy používat ochranné pomůcky a výstroj. I silný a dobře mířený úder tupým mečem může způsobit vážné zranění. 

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář