Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Piráti – námořní zločinci, kteří neznali slitování

21.11.2022
Piráti

Piráti naháněli strach námořníkům odjakživa. Touha po rychlém bohatství je dovedla k nebývalé krutosti. Ačkoliv si dnes piráty idealizujeme jako hrdiny bojující proti vyšší společnosti, reálně tomu tak nebylo. Dodnes platí, že na moři okradou kohokoliv, jen aby se obohatili.

Kde se vzali piráti?

Piráti korzují ve vodách od vzniku námořní dopravy po celém světě. Ukořistit rozmanité zboží na otevřeném moři lákalo všelijaké existence. Ačkoliv máme o pirátech spíše romantickou a dobrodružnou představu, ve skutečnosti byli velmi krutí. 

Neznali slitování, své oběti mučili a zabíjeli. Sami strávili většinu života ve vyhnanství, na okraji společnosti. Přežívali v chudých podmínkách a ve špíně. Ačkoliv se hnali za penězi a bohatstvím, podařilo se jim to jen výjimečně a stejně si kořist dlouho neužili. 

Do širšího povědomí se dostali díky výrazné aktivitě karibských pirátů, kteří jsou dnes známí celému světu díky populární filmové sérii. Tito piráti se pohybovali a kradli nejvíce v Karibském moři a východním pobřeží Severní Ameriky.

Na lodi panoval řád

Přepadnout naloženou loď, zajmout posádku a nakrást majetek by sólista nezvládl. Proto se piráti shlukovali do velkých skupin, jen tak mohli ukořistit co nejvíc. Vytvoření takové organizace však sebou neslo problémy, protože musela mít vyřešené:

 • vedení lodi,
 • pravomoce kapitána,
 • pravomoce nadřízených a podřízených v dalších funkcích,
 • rozdělování přídělu potravy,
 • trestání prohřešků,
 • dělení odměny. 

Dobře koordinovaná skupina zvyšovala svou šanci na lepší úlovek. Zároveň každý pirát znal své povinnosti a věděl, co se od něj očekává. Neposlušnost se trestala.

Pirátská loď musela odolat útoku

Ideální pirátská loď byla rychlá, snadno se s ní manévrovalo a měla nízký ponor, aby mohla připlout co nejblíže k pobřeží během útoku na pevnině. Paluba měla často volný prostor pro rychlé přesouvání děl v boji. Boky lodě byly vyvýšené, aby plavidlo lépe odolávalo přímé palbě. 

V přímém souboji tasila posádka pirátské šavle s krátkým ostřím, aby se mohla hbitě pohybovat na malé palubě a zároveň nepoškodila všudypřítomná lana od plachet. Spolu se šavlí piráti nosili dýku a sekeru. Tyto zbraně využívali také na odsekávání lan během vyplutí nebo s nimi rozbíjeli zamčené dveře na přepadené lodi. 

Kromě chladných zbraní jim sloužily i palné – především , kterými na větší vzdálenost zneškodnili kormidelníka. Na kratší vzdálenost pálili z kratší muškety s upilovanou hlavní a zkrácenou pažbou. 

Lebka se zkříženými kostmi naháněla strach

Každá skupina pirátů měla vlastní podobu vlajek, které se na stožáru střídaly nebo visely zároveň. Vlajka s lebkou a zkříženými kostmi se začala objevovat přibližně začátkem 18. století a dostala i svůj specifický název – Jolly Roger

Přídavné jméno jolly bychom do češtiny mohli přeložit jako radostný, rozjařený nebo také podnapilý, což přesně vystihuje lebku s doširoka otevřenými čelistmi, jakoby se vysmívala. 

Nebyla-li v dohledu žádná obchodní loď, pluli piráti bez označení. Jakmile se přiblížili ke své kořisti, těsně před samotným útokem vytáhli vlajku na stožár a varovně vystřelili. Než však posádka obchodní lodi piráty zpozorovala, bylo už samozřejmě pozdě.

Novodobí piráti se zaměřují především na Somálsko a Karibik

Piráti přepadávají lodě dodnes, nejčastěji se pohybuji kolem Afriky v oblastech Somálska. Využívají samopaly, raketomety a další současné zbraně. Slouží jim také moderní technika jako například vysílačky a radary. Ovládají i vesnice poblíž pobřeží, které paradoxně vzkvétají díky penězům ze zločinu. 

Ani v Karibiku pirátství neutichlo. Námořní zločinci používají rychlé čluny, dostihnou obchodní loď nebo soukromou jachtu a okradou posádku. Nepohrdnou žádnou kořistí, přepadávají i obyčejné rybářské lodě. Místní rybáři proto raději loví blíže k pobřeží, kde jsou více v bezpečí než na otevřeném moři bez možnosti úniku. 

Proměňte se v dobového piráta

S našimi kostýmy můžete. Vyzkoušejte si život piráta nebo alespoň jeho vzhled. U nás najdete nejrůznější pirátské vybaveníkostýmy, klapky přes oko, košile, pláště, tradiční třírohák, kabátce, pirátské šátky, kalhoty i hák na ruku. Nezapomeňte na pirátské doplňky, díky kterým bude váš outfit kompletní. 

Témata: Kostýmy Pirát

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Starověké Řecko Starověké Řecko

  V tomto článku navštívíme antický Peloponéský poloostrov v období 8. až 5. století před naším letopočtem. Tehdy zde vzkvétaly městské státy, k jejichž obraně i výbojům sloužily dobře vyzbrojené a vycvičené armády. Starořecké vojenství již nemělo daleko k organizaci v moderním slova smyslu.

 • Vojsko Vlada Tepese Vojsko hraběte Drákuly neboli Vlada Tepese

  Kdo z nás by neznal hraběte Drákulu, jenž byl díky nesmrtelnému románu Brama Stokera povýšen na krále upírů! I když nelze s jistotou říci, zda panovník toho jména opravdu vstoupil do říše nemrtvých, máme mnoho informací o jeho osobě, stejně jako o jeho armádě, která byla kompilátem východních a západních vlivů…

 • Vaření v přírodě Jak se vařilo před dávnými časy?

  Vaření je umění. O tom by jistě mohli vyprávět soudobí šéfkuchaři i jejich předchůdci. Jaké způsoby přípravy, nádobí nebo suroviny využívali kulináři v dávných dobách? A můžeme jejich poznatky uplatnit i v moderní kuchyni? Nahlédněte s námi pod pokličku historické gastronomie.

 • Historický žalář Za branami žaláře: Nahlédněte do dějin lidského utrpení

  Anglický Tower, francouzská Bastila či americký Alcatraz. Zdá se, že věznice a mučící nástroje provázejí lidská pokolení od nepaměti. Víte, čím vším si museli projít odsouzenci ve středověku? A k čemu sloužila maska hanby nebo Jidášova kolébka, která někdy bývá považována za nejděsivější mučící nástroj všech dob? Vydejte se s námi do minulosti a zjistěte, jak se vyvíjelo vězeňství v průběhu času.

Komentáře (1)

 • Valounek dne 20.12.2022 v 08:15
  Reagovat

  No jako kdysi jsem byla na jednom LARPu, kde bylo i poměrně dost pirátů a těchhle mordýřů a je pravda, že se ta skupina do toho obula fakt velmi angažovaně a zajímavě. Přišlo mi, že mají fakt třídenní alko party. Ještě štěstí, že jsem s sebou měla od https://www.spankovna.cz/pro-mensi-usi/ špunty do uší pro menší uši, protože i když mám LARPy ráda, neznamená to, že nemůžu spát. ;-)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK