Piráti – námořní zločinci, kteří neznali slitování

Piráti – námořní zločinci, kteří neznali slitování
Piráti naháněli strach námořníkům odjakživa. Touha po rychlém bohatství je dovedla k nebývalé krutosti. Ačkoliv si dnes piráty idealizujeme jako hrdiny bojující proti vyšší společnosti, reálně tomu tak nebylo. Dodnes platí, že na moři okradou kohokoliv, jen aby se obohatili.

Kde se vzali piráti?

Piráti korzují ve vodách od vzniku námořní dopravy po celém světě. Ukořistit rozmanité zboží na otevřeném moři lákalo všelijaké existence. Ačkoliv máme o pirátech spíše romantickou a dobrodružnou představu, ve skutečnosti byli velmi krutí. 

Neznali slitování, své oběti mučili a zabíjeli. Sami strávili většinu života ve vyhnanství, na okraji společnosti. Přežívali v chudých podmínkách a ve špíně. Ačkoliv se hnali za penězi a bohatstvím, podařilo se jim to jen výjimečně a stejně si kořist dlouho neužili. 

Do širšího povědomí se dostali díky výrazné aktivitě karibských pirátů, kteří jsou dnes známí celému světu díky populární filmové sérii. Tito piráti se pohybovali a kradli nejvíce v Karibském moři a východním pobřeží Severní Ameriky.

Na lodi panoval řád

Přepadnout naloženou loď, zajmout posádku a nakrást majetek by sólista nezvládl. Proto se piráti shlukovali do velkých skupin, jen tak mohli ukořistit co nejvíc. Vytvoření takové organizace však sebou neslo problémy, protože musela mít vyřešené:

  • vedení lodi,
  • pravomoce kapitána,
  • pravomoce nadřízených a podřízených v dalších funkcích,
  • rozdělování přídělu potravy,
  • trestání prohřešků,
  • dělení odměny. 

Dobře koordinovaná skupina zvyšovala svou šanci na lepší úlovek. Zároveň každý pirát znal své povinnosti a věděl, co se od něj očekává. Neposlušnost se trestala.

Pirátská loď musela odolat útoku

Ideální pirátská loď byla rychlá, snadno se s ní manévrovalo a měla nízký ponor, aby mohla připlout co nejblíže k pobřeží během útoku na pevnině. Paluba měla často volný prostor pro rychlé přesouvání děl v boji. Boky lodě byly vyvýšené, aby plavidlo lépe odolávalo přímé palbě. 

V přímém souboji tasila posádka pirátské šavle s krátkým ostřím, aby se mohla hbitě pohybovat na malé palubě a zároveň nepoškodila všudypřítomná lana od plachet. Spolu se šavlí piráti nosili dýku a sekeru. Tyto zbraně využívali také na odsekávání lan během vyplutí nebo s nimi rozbíjeli zamčené dveře na přepadené lodi. 

Kromě chladných zbraní jim sloužily i palné – především muškety, kterými na větší vzdálenost zneškodnili kormidelníka. Na kratší vzdálenost pálili z kratší muškety s upilovanou hlavní a zkrácenou pažbou. 

Lebka se zkříženými kostmi naháněla strach

Každá skupina pirátů měla vlastní podobu vlajek, které se na stožáru střídaly nebo visely zároveň. Vlajka s lebkou a zkříženými kostmi se začala objevovat přibližně začátkem 18. století a dostala i svůj specifický název – Jolly Roger

Přídavné jméno jolly bychom do češtiny mohli přeložit jako radostný, rozjařený nebo také podnapilý, což přesně vystihuje lebku s doširoka otevřenými čelistmi, jakoby se vysmívala. 

Nebyla-li v dohledu žádná obchodní loď, pluli piráti bez označení. Jakmile se přiblížili ke své kořisti, těsně před samotným útokem vytáhli vlajku na stožár a varovně vystřelili. Než však posádka obchodní lodi piráty zpozorovala, bylo už samozřejmě pozdě.

Novodobí piráti se zaměřují především na Somálsko a Karibik

Piráti přepadávají lodě dodnes, nejčastěji se pohybuji kolem Afriky v oblastech Somálska. Využívají samopaly, raketomety a další současné zbraně. Slouží jim také moderní technika jako například vysílačky a radary. Ovládají i vesnice poblíž pobřeží, které paradoxně vzkvétají díky penězům ze zločinu. 

Ani v Karibiku pirátství neutichlo. Námořní zločinci používají rychlé čluny, dostihnou obchodní loď nebo soukromou jachtu a okradou posádku. Nepohrdnou žádnou kořistí, přepadávají i obyčejné rybářské lodě. Místní rybáři proto raději loví blíže k pobřeží, kde jsou více v bezpečí než na otevřeném moři bez možnosti úniku. 

Proměňte se v dobového piráta

S našimi kostýmy můžete. Vyzkoušejte si život piráta nebo alespoň jeho vzhled. U nás najdete nejrůznější pirátské vybaveníkostýmy, klapky přes oko, košile, pláště, tradiční třírohák, kabátce, pirátské šátky, kalhoty i hák na ruku. Nezapomeňte na pirátské doplňky, díky kterým bude váš outfit kompletní. 

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář