Krutovláda, ale i zlatý věk Anglie. Kým byli slavní Tudorovci?

Krutovláda, ale i zlatý věk Anglie. Kým byli slavní Tudorovci?
Psal se rok 1485, když na trůn usedl Jindřich VII. Tudor. Zmrzačená Anglie vlivem občanských válek začala po nástupu rodu Tudorovců vzkvétat. Kdo se zasloužil o nehynoucí slávu a zlatý věk tehdejší Anglie? Přečtěte si o životě Tudorovců.

Rod Tudorovců se formoval v anglickém Walesu už ve 13. století pod jménem Tewdur, jejich doba ale oficiálně začíná až korunovací Jindřicha VII. Až do začátku 17. století se na trůně vystřídalo šest panovníků. Mimo Jindřicha VII. byste si měli zapamatovat další dvě osobnosti – krutovládce Jindřicha VIII. a Alžbětu I. 

Tito panovníci proměnili rozvrácenou Anglii po občanských válkách v renesanční mocnost, o které věděl celý svět. Síla vlády Jindřicha VIII. se odrazila i v církvi – v půlce 16. století se totiž Jindřich VIII. chtěl rozvést se svou tehdejší manželkou Kateřinou Aragonskou, což se papeži Klimentu VII. nelíbilo. Na základě takového jednání Jindřich VIII. vyhlásil tzv. Zákon o svrchovanosti, který označoval panovníka jako jedinou nejvyšší hlavu anglické církve. Svým smýšlením odtrhl anglickou církev od katolické a vznikla tzv. anglikánská neboli protestantská církev.


Zákon o svrchovanosti
(anglicky Acts of Supremacy) odhlasoval anglický parlament 3. listopadu 1534. Říká, že jedinou nejvyšší hlavou anglické církve je panovník, nikoli papež. Vládce má všechna privilegia, imunitu, autoritu, čest i hodnost. Každá věrnost papeži je považována za vlastizradu – vliv Říma na Anglii byl ukončen. 

Po více než dvaceti letech zákon zrušila zapřisáhlá stoupenkyně římsko-katolické církve, Marie I., dcera Jindřicha VIII. Obnoven byl po čtyřech letech královnou Alžbětou I. 

Jindřich VIII. – slavný král, a tak trochu kat

Zajímavou postavou z řad Tudorovců je bezpochyby král Jindřich VIII. Aby ne, sebevědomý král vystřídal šest manželek. Několik z nich opustil a rozvedl se s nimi, ostatní nechal popravit. Které z nich znáte? 

  • Kateřina Aragonská,
  • Anna Boleynová,
  • Jane Seymourová,
  • Anna Klévská,
  • Kateřina Howardová a
  • Kateřina Parrová. 

Pro svou krutost byl známý široko daleko. Stačilo, aby mu někdo nepadl do noty a hned byl sťat. Za vlády Jindřicha VIII. bylo popraveno několik desítek tisíc osob. Nelítostného krále na anglickém dvoře znali také jako ustavičného hýřila, který rozfofroval veškerý majetek, který zdědil po svém otci. Aby ukázal své bohatství, pravidelně si k jídlu nechal servírovat 14 chodů, což zapříčinilo mnoho zdravotních komplikací. 

Silně obézní král trpěl cukrovkou, dnou, vředy a migrénou. Na sklonku života už v podstatě nebyl schopen pohybu, proto využíval kolečkové křeslo. 

Obdivujete dobu krále Jindřicha VIII.? Ukažte svým poddaným vkus anglického dvora a zahalte se do tehdejší módy. Páni ať obléknou tudorovskou košili nebo pumpky či kožené holínky Jindřicha VIII., pro dámy ušijeme šaty královny Kateřiny Aragonské ze seriálu Tudorovci (o něm jsme se rozepsali níže).


Po smrti krále Jindřicha VIII. na trůn nastoupil jeho devítiletý syn Eduard VI., po něm na pouhých devět dní pravnučka Jana Greyová. Svůj trůn si ale triumfálně vydobyla dcera Jindřicha VIII. Marie I. Ta byla stejně krutá jako její otec – z těchto důvodů získala přídavek Krvavá Marie (anglicky Bloody Mary).

Panovnice zlatého věku Alžběta I.

Dcera Jindřicha VIII. a Anny Boleynové Alžběta I. usedla a trůn v roce 1558 a vládla celých 44 let. Za svůj život se nikdy neprovdala, byla poslední panovnicí z řady Tudorovců. 

Jak už zaznělo, Alžběta I. opětovně upevnila anglikánskou církev a se svým vojskem porazila španělské loďstvo s názvem Armada roku 1558. Porážka jí vynesla nehynoucí slávu po celé Anglii. 

Ačkoli někteří historikové královnu označují jako nerozhodnou panovnici, celé Anglii dokázala vydobýt stabilitu. Sestavila spolehlivou královskou radu a zasloužila se o rozvoj divadla a literatury, což napomohlo rozmachu významných děl Williama Shakespeara nebo Christophera Marlowa. 

Nahlédněte do doby Tudorovců díky stejnojmennému seriálu

Nemůžete se příběhů ze 17. století z prostředí Anglie nabažit? Podívejte se na seriál Tudorovci (anglicky The Tudors) z roku 2007. S hlavními hrdiny zabřednete do politiky, nasajete poutavé vztahy a nekompromisní činy Jindřicha VIII. a jeho šesti manželek.

Zdroj: Sony

Těšit se můžete na čtyři série dramatického seriálu, které vás provedou osudem Jindřicha VIII. a jeho královské dynastie. Ačkoli Tudorovci obsahují několik historických chyb, čeká vás úžasná podívaná plná vzrušujících a krvavých příběhů. 

Seriál získal dva Zlaté glóby – jednu za nejlepšího herce pro Jonathana Rhyes Meyerse, druhou za nejlepší drama. 

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář