Bílý vlk či Řezník z Blavikenu – kdo byl zaklínač Geralt z Rivie?

Bílý vlk či Řezník z Blavikenu – kdo byl zaklínač Geralt z Rivie?

Uvařte si odvar, sirkami nebo pomocí zaklínačského znamení Igni zapalte svíčku, pohodlně se usaďte a přeneste se s námi do starobylé pevnosti Kaer Morhen. Právě tam začíná příběh tajemného mutanta, který dokáže bojovat s nestvůrami – zaklínače.

Kdo je Geralt z Rivie?

Bílý vlk, Gwynbleidd, Řezník z Blavikenu, mezi elfy také Vatt'ghern – ať použijete kterékoliv jméno, vždy půjde o zaklínače Geralta z Rivie.

Postava Geralta z Rivie pochází z povídek a románů o zaklínači polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Dosud vyšlo osm knih, které vypráví příběhy opovrhovaného bojovníka. 

Kompletní série obsahuje prequel (kniha, která objasňuje, co se stalo před samotným (dříve publikovaným) příběhem) Zaklínač I. Bouřková sezóna, dále soubory povídek Poslední přání a Meč osudu, a pětidílnou ságu s knihami Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera. V polštině je hledejte pod názvem Wiedźmin, v angličtině jako The Witcher

Geralt je synem čarodějky Visenny a bojovníka Korina. Jako nechtěné dítě ho matka odvedla do zaklínačského hradu Kaer Morhen. 

Právě tam měl pod dohledem skupiny druidů a mágů podstoupit tzv. Zkoušku trav – náročný proces mutace v zaklínače, který nepřežije sedm z deseti adeptů. 

Pomocí mutagenů, silných elixírů a magických předmětů z něj chtěli vytvořit monstrum s vylepšenými smysly a reflexy, které bude ovládat jednoduchou magii. Měl být také odolný proti nemocem a zaklínačské alchymii, která je pro běžné osoby smrtelná. 

Úspěšná proměna v zaklínače Geralta připravila o plodnost a vlasový pigment. Oproti jiným však nepřišel o emoce úplně. K ženám naopak chová výjimečnou náklonnost – femme fatale je pro Geralta jízlivá čarodějka s havraními vlasy Yennefer. 

Ačkoli Geralt mluví rivským přízvukem a sám tvrdí, že pochází z Rivie, není to pravda – toto přízvisko si sám zvolil po odchodu z Kaer Morhen, aby byl mezi lidmi oblíbenější. 


Zaklínači jsou
nájemní lovci nestvůr. V cechu zaklínačů se od mala učí šermu, akrobacii i základní magii. Oproti běžným smrtelníkům jsou imunní na nemoci a zaklínačské elixíry.

Již v dětství musí podstoupit tzv. Zkoušku trav – náročnou mutaci v zaklínače, díky které mají získat nadpřirozené vlastnosti. Proměnou zaklínače častokrát přicházejí o emoce a plodnost. 

Zaklínače poznáte podle výrazných žlutých očí a zvířecích medailonů.

(Zdroj: www.tbsnews.net)

Povolání? Lovec nestvůr

Zaklínači se živí zabíjením nestvůr, které ohrožují běžné obyvatele. I přes to, že mnohým dělají dobrou službu, společnost jimi opovrhuje – jejich schopnosti a zvláštní vzhled nahání strach. To vyústilo tažením na zaklínače a jejich následným masakrem. Asi o sto let později, v době Geralta z Rivie, jsou zaklínači velmi vzácní. 

K práci Geralt potřebuje dva meče – z oceli na lidi, psy a vlky, ze stříbra na nestvůry. Stříbrný je vyrobený z meteoritické rudy a povrch čepele zdobí vykované runy. Používá také ocelovou nebo stříbrnou dýku. 

Zaklínači používají jednoduchá kouzla, tzv. zaklínačská znamení. K jejich vyvolání stačí gesto ruky nebo síla vůle. Mezi ty nejznámější patří:

  • Igni – telekinetický útok ohněm. Pomocí Igni zaklínač také rozdělá oheň nebo popálí nepřítele.
  • Aard – nejčastěji využívané znamení, které ničí všechny překážky. Snadno rozrazí zeď nebo dveře.
  • Quen – znamení okolo zaklínače vytvoří ochranný štít, který pohltí fyzické i magické útoky.
  • Yrden – vytvoří magické pasti, které plošně zraňují nepřátele. Nejčastěji se s ním setkáte v počítačové hře Zaklínač, v knihách Andrzeje Sapkowského jej Geralt použije pouze jednou – při souboji se strigou.
  • Axii – znamení, které ovlivní mysl všeho živého. Díky němu dokáže zaklínač převést nepřátelé na svoji stranu nebo uklidnit koně.
  • Heliotrop – podobá se Quen, zaklínače však chrání pouze proti magii – za to několikanásobně. Aby jej zaklínač vyvolal, musí překřížit ruce v oblasti zápěstí.
  • Somne – zaklínačské znamení, se kterým se setkáte pouze v knize Bouřková sezóna. Vyvolává bludy, falešné vzpomínky a sny, ale dokáže i uspat. 

Probojujte se středověkým fantasy světem společně s Geraltem ve hře i v seriálu

Objevte tajemný zaklínačský svět díky počítačové hře ZaklínačTip pro fanoušky: Vaši oblíbenou postavu Zaklínače, můžete mít pořád u sebe. Díky vlastnímu pouzdru na mobil si jednoduše vytvoříte parádní pouzdro

Dodnes existují celkem tři díly herní edice – první je z roku 2007, druhý díl Zaklínač 2: Vrahové králů vyšel v roce 2015. Poslední závěrečný díl s názvem Zaklínač 3: Divoký hon vydali v roce 2019 a můžete si ho zahrát i na PlayStation 4, Xbox One nebo Nintendo Switch. 

Všechny díly vás přenesou do středověkého fantasy světa očima Geralta z Rivie. V trojce se na chvíli převtělíte do princezny Cirilly, nástupkyně na trůn Cintry, království v zaklínačském světe. Cirille, zkráceně Ciri, je od narození souzeno stát se zaklínačkou – její osud spočívá v rukou Geralta, který ji naučí zacházet s mečem

Tip pro fanoušky Zaklínače: Vaši oblíbenou postavu můžete mít pořád u sebe, a to díky vlastnímu obalu na mobil.  Jednoduše si vytvoříte parádní obal s vybranou postavou přesně pro váš typ mobilního telefonu.

Netflix představí druhou řadu Zaklínače

Zamilovali jste se do první série seriálu Zaklínač na Netflixu? Aby ne, Geralt z Rivie v podání Henryho Cavilla, má vážně šmrnc. 

Děj se odehrává ve středověkém světě s názvem Kontinent a vypráví příběhy zaklínače Geralta z Rivie. První série vychází z povídek v knihách Poslední přání a Meč osudu

Pro všechny nedočkavce pokračování máme dobrou zprávu! Druhá série je za rohem – všem fanouškům ji Netflix představí už v prosinci 2021. Čeká nás celkem osm epizod, které plynule navážou na první sérii – opět se tak setkáme s Geraltem, Ciri a Yennefer, dvěma dalšími hlavními hrdinkami. Předlohou pro novou sérii bude kniha Krev elfů.

V kalendáři si poznačte 17. prosince 2021 a připravte si spoustu kafe – Netflix zpřístupní všechny epizody najednou.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář