Čepel samurajského meče

Čepel samurajského meče
Nejznámějším samurajským mečem je zřejmě Katana (刀 刀刀 刀). K popularitě Katan silně přispěly filmy jako Highlander, Poslední Samuraj a Kill Bill.

Během času vzniklo o Katanách několik mylných informací. Často se například zaměňuje počet vrstev čepele s počtem překladů v čepeli. Zpravidla má čepel do 20 překladů materiálu. Počet vrstev logicky získáme, pokud počet překladů umocníme na druhou.

Čepele samurajských mečů John Lee se ovšem skládají ze dvou různých druhů oceli, materiál má tedy v počátku už dvě vrstvy. Tomu také odpovídá změna ve výpočtu vrstev.  Katana  John  Lee  Fujisan je například 12 krát překládaná a má 8192 vrstev.

Jak to dělají evropští kováři?

Evropští kováři překládají různě tvrdé ocele, aby získali tvrdou (řeznou) ale i pružnou (nekřehkou) čepel. Japonští kováři naproti tomu překládají prut, aby vyrovnali nerovnoměrný obsah uhlíku v železném písku a tak ocel homogenizovali.

Jak získat tvrdost a pevnost čepele

Aby japonští kováři získali tvrdou a současně pružnou čepel, pomáhají si stejně jako evropští kováři použitím dvou různých ocelí. Japonské čepele mají měkké (pružné) jádro a tvrdý (křehký) plášť. Řezu takové čepele se říká Kobuse. Nadto se čepele i jinak kalí.

Japonský kovář nanese vrstvu směsi z jílu, popela a dalších látek na čepel okolo břitu (Ha). Následným žíháním hřbet čepele získá menší tvrdost (ovšem větší houževnatost) než břit, který si naopak svou tvrdost uchová. Přechod pásem s rozdílnými tvrdostmi se nazývá Hamon a vypadá jako klikatá čára.

 

V našem internetovém obchodě naleznete - Levné katany na praktické použití, Špičkové japonské katany, Wakizashi na praktické použití,  Tanto,  Tai či meče,  Ninja zbraně, Ninja vrhací zbraněNinja meče, Sai,  Kubotany, Ostatní Ninja zbraně,  Stojany na samurajské meče, Příslušenství samurajských mečů, Tameshigiri, zkoušky sekem, Pouzdra a obaly na mečeKogai a Kozuga, BokkenyPéče o samurajské meče, Kung-Fu zbraně, KendoSamurajské helmy, Samurajské meče dekorace, Tanto a wakizaši dekorace, Dekorativní sady samurajských mečů.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Leoš Houser
dne 8. 6. 2023 v 02:30:59
Reagovat

Počet vrstev určitě nezískáme umocněním počtu překladů na druhou. Získáme ho umocněním 2 na počet překladů.

Napsat komentář