Co obnáší umělecké kovářství?

Co obnáší umělecké kovářství?

Je staré téměř jako lidstvo samo, svůj „výtvarný“ rozmach však zažilo poměrně nedávno. Odkud se vzalo umělecké kovářství? Čím se odlišuje od tradičního kovářského povolání? A proč je po kovaných výrobcích v posledních letech stále větší poptávka? Nahlédněte s námi za oponu uměleckého kovářství, jehož historii formovala nejen touha po kráse, ale i tvrdá dřina a nezměrná lidská kreativita.

Střípky z raných dějin uměleckého kovářství

Z prvního dílu o historii kovářství již víte, že toto řemeslo provázelo lidstvo od nepaměti. Zpočátku však měly kované předměty převážně praktickou funkci. Teprve v raném středověku se kováři častěji dostávali k uměleckým zakázkám, kde kromě účelu byla důležitá i estetická či umělecká stránka díla.

V období gotiky vzrůstala úroveň měst a tamější kováři se postupně stále více zaměřovali nejen na užitnou, ale také estetickou hodnotu svých výtvorů.

VÍTE, ŽE… Významnými doklady umělecké kovářské práce z období gotiky jsou například mříže slavného kostela Notre Dame ve francouzském Dijonu?

Kovářské řemeslo za baroka: z vrcholu slávy do propadliště dějin?

Největšího rozmachu dosáhlo umělecké kovářství v období baroka. Centrem rozmachu kovářské práce se opět stala Francie: ozdobné kované výrobky byly k vidění například v Louvru nebo Versailles.

V Čechách vznikaly předměty obdobné hodnoty v menší míře. Za zmínku stojí mřížoví v kapli sv. Víta nebo v kostele sv. Karla Boromejského. Další doklady barokního kovářství je možné nalézt také u řady dalších církevních staveb a dále pak na měšťanských domech, zejména na Hradčanech či Malé Straně.

Baroko představovalo pro umělecky zaměřené kováře „zlatý věk“. Poptávka po jejich práci byla obrovská. Umělecké prvky se prosazovaly při výrobě klepadel na dveře, vývěsních štítech, kovaných svícnech a dalších užitných i dekorativních předmětech, které se objevovaly na zámcích nebo měšťanských staveních či na veřejných prostranstvích, jako jsou parky a náměstí.

Renesance uměleckého kovářství na prahu současnosti

Útlum uměleckého kovářství nastal v moderní době, a to zejména kvůli manufakturní výrobě. K úpadku řemesla přispělo ve 2. polovině 19. století také zlevnění oceli a snazší nákup profilovaného plechu, který naopak přispěl k rozvoji jiného oboru – uměleckého zámečnictví.

VÍTE, ŽE… kovářství a zámečnictví se liší i způsobem zpracování kovů? Kováři zpracovávají a obrábějí kovy zpravidla za tepla, kdežto zámečníci převážně za studena.

Zásadní obrat k lepšímu nepřinesla ani první polovina 20. století, a jinak tomu nebylo ani po nástupu socialistického režimu. Oživení uměleckého kovářství nastalo v Evropě teprve v 70. letech, kdy začala být ruční řemeslná práce znovu vysoce ceněna.

Kované svícny nebo růže. Co všechno dokáže vyrobit umělecký kovář?

V posledních letech se umělecké kovářství znovu těší vysoké oblibě a zruční kováři nemají o zakázky nouze. Kovářské řemeslo si totiž i v moderní době uchovalo své kouzlo a vzácnost. Kované výrobkyvyvolávají dojem vzácnosti a nevšednosti i v moderním interiéru.

Zručný (umělecký) kovář dokáže s kladivem, výhní a kovadlinou divy. A dokáže uspokojit i nejnáročnější zákazníky. Ti se na kováře většinou obracejí s poptávkou o drobné ozdoby nebo větší dekorace do vnitřních a venkovních prostor.

Umělečtí kováři se tak zaměřují na výrobu krbového nářadí, kovaných svícnů, štítků na dveře nebo upomínkových předmětů, jako jsou kovové zvonečky nebo třeba kované růže a další ozdoby.

VÍTE, ŽE… v posledních letech roste mezi majiteli obchodů zájem o kované vývěsní štíty? Nejen že dodají stavbě historizující nádech, ale zároveň nádherně vyniknou v záplavě reklamních billboardů.

Kováři na cestách: Kde můžete umělecké kováře vidět v akci?

Zvuk kladiva i kovadliny má stále své kouzlo. Proto jsou umělečtí kováři středem pozornosti na akcích, které mají lidem představit, co tradiční řemeslná práce obnáší.

O zajímavou podívanou nebývá nouze, přestože nedávné období pandemie ovlivnilo i četnost těchto událostí. Na jakých akcích se umělečtí kováři objevují?

  • Hefaiston – největší mezinárodní setkání kovářů, které se pravidelně koná na hradě Helfštýn. Součástí programu je každoročně bohatý doprovodný program a nezapomenutelná atmosféra.
  • Dny řemesel – v pořadí druhé nejstarší setkání kovářů a dalších odborníků probíhá v Rožnově pod Radhoštěm. Svou práci zde návštěvníkům představují umělečtí kováři, ale také tesaři, kameníci a jiní mistři „starých“ řemesel.
  • Harmenický den – o třetí květnové sobotě v Dobřívi každoročně oslavují řemeslnou práci. Pod ruce zde můžete nahlédnout kovářům, ale i hutníkům či sekerníkům.

VÍTE, ŽE… název největšího kovářského setkání je odvozen od jména antického boha ohně Héfaista? Právě on zhotovil některé z nejmocnějších magických artefaktů, které se objevují v řeckých bájích.

Umělecké kovářství je kumšt. Nechte se jím zlákat i vy

V dávné minulosti bývali kováři považováni za kouzelníky, kteří dokázali poručit ohni. Kovářská zručnost však vzbuzuje u zájemců o tradiční řemeslné práce nemalý obdiv i dnes.

Máte také slabost pro ručně vyráběné předměty, které mohou zajímavým způsobem oživit domácnost či okolí domu? Pořiďte si do své sbírky některý z ručně kovaných předmětů, které jsou inspirovány historií a nevšední zručností kovářských mistrů.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář