Cosplay: převtělte se do manga postavičky nebo třeba hobbita

Cosplay: převtělte se do manga postavičky nebo třeba hobbita
Patříte k fanouškům anime, manga nebo sci-fi? Pokud jste přikývli, nesmíte minout celosvětový fenomén cosplay. Seznamte se s jeho podstatou a nechejte spadnou svou čelist nad propracovanými kostýmy cosplayerů.

Co je to cosplay?

Costume play neboli kostýmová hra, zkráceně cosplay. Podobně jako u larpu, o kterém jsme se rozepsali tady, nejde v cosplayi pouze o převlek, ale také o herecký výkon, který se váže s postavou.
Někteří cosplay popisují jako formu herectví (role play), kdy herci fanouškům anime, sci-fi nebo fantasy umožňují setkat se s „reálnými“ postavami z jejich oblíbených komixů, her nebo filmů. Člověk, který se cosplayi věnuje a převléká se do kostýmů, se nazývá cosplayer.

Cosplay vzniklo v Japonsku, rozšířilo se ale do celého světa včetně České republiky. Největší komunity cosplaye najdete v asijských státech, ale i v USA nebo Evropě. 

Cosplay nejčastěji čerpá z anime, komixů, seriálů, filmů, počítačových her nebo videoher. Tváří v tvář se tak můžete potkat se zaklínačem Geraltem z Rivie, Thorem nebo roztomilým, ale odvážným hobbitem. Hrdinové se častokrát vůbec neliší od těch opravdových – herci jim propůjčují typické chování, pohyb, řeč i oblíbené hlášky.

Oděvy pro cosplay mají různou kvalitu. Nejznámější cosplayeři si je vyrábějí sami a stráví nad nimi až stovky hodin – nezapomínají na paruky, zbroj, obuv, zbraně nebo šperky a další doplňky. Většinu z nich shánějí online v různé kvalitě od řady prodejců. Aby dosáhli přesné podoby materiálů a detailů, učí se nové kreativní postupy v malování na obličej nebo šití textilií. Stávají se opravdovými umělci. Někteří cosplayeři se s postavou sžijí natolik, že svůj vzhled změní natrvalo. 

Cosplay se prezentuje mnoha způsoby a na mnoha místech. Velmi oblíbenými jsou festivaly a komixové veletrhy konající se po celém světě. Některé z nich se úzce zaměřují na konkrétní dílo – například britský Destination Star Trek nebo Star Trek Las Vegas v Americe.

Z kostýmů nejznámějších českých cosplayerů vám spadne čelist

Mary & Feinobi

Oblíbeným českým cosplay duem je bezpochyby Mary & Feinobi. Převtělují se především do postav z počítačových her jako například Borderlands nebo Metal Gears.

(Zdroj: Comic-Con Prague)

Germia (Madlenka Moozová)

Um české cosplayerky, jež si říká Germia, ocenili i v zahraničí. V roce 2016 vyhrála první místo na soutěži EuroCosplay jako Anubus Pharah z online hry Overwatch. Na tvorbu Germie se podívejte na jejím instagramovém profilu.

(Zdroj: ArtFlower)

TanakhT

Pokud ho ještě neznáte, Roman Pivec vás oslní svými precizně propracovanými kostýmy. Práce na takovém kostýmu zabere až 600 hodin práce.

(Zdroj: Aktuálně.cz)

Přeneste se do fantasy světa a navštivte jeden z cosplay festivalů

Česko

Česko se pyšní několika velkými cosplay festivaly – mezi ty nejznámější patří brněnský manga a anime festival Animefest nebo pražský Advík a Akicon. Jsou dostupné i lidem bez kostýmů a vstupné stojí pár stovek. Po celé ČR se však konají i jednodenní cosplay akce, v roce 2019 například olomoucká Šantovka oblékla japonský kabát. 

S několika známými cosplayery se můžete cvaknout i na pražském Comic-Conu – v roce 2022 se ukáže Arashi, brněnská cosplayerka, jejíž specialitou jsou černovlasé záporačky.

Zahraničí

Ovládl-li vás cosplay a české festivaly nestačí, hoďte očkem na ty zahraniční. Anime Expo patří k největším anime a manga festivalům v Severní Americe a každoročně hostí ty největší cosplay hvězdy.

O kus blíž to budete mít do Německa na jeden z největších herních festivalů na světě s názvem Gamescon. Součástí festivalu je tradiční soutěž o nejlepší cosplay kostým – prvenstvím se za rok 2021 pyšní Anton Philippov jako Ezio Auditore de Firenze from Assassin’s Creed: Revelations.

(Zdroj: gamescon.global)

Komunita cosplayerů je zapálená, pro některé možná trochu podivná, jednoznačně však přátelská. Ať už se vydáte na kterýkoliv z festivalů, čeká vás neuvěřitelný zážitek.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář