Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Cosplay: převtělte se do manga postavičky nebo třeba hobbita

6.1.2022
Cosplay

Patříte k fanouškům anime, manga nebo sci-fi? Pokud jste přikývli, nesmíte minout celosvětový fenomén cosplay. Seznamte se s jeho podstatou a nechejte spadnou svou čelist nad propracovanými kostýmy cosplayerů.

Co je to cosplay?

Costume play neboli kostýmová hra, zkráceně cosplay. Podobně jako u larpu, o kterém jsme se rozepsali tady, nejde v cosplayi pouze o převlek, ale také o herecký výkon, který se váže s postavou.
Někteří cosplay popisují jako formu herectví (role play), kdy herci fanouškům anime, sci-fi nebo fantasy umožňují setkat se s „reálnými“ postavami z jejich oblíbených komixů, her nebo filmů. Člověk, který se cosplayi věnuje a převléká se do kostýmů, se nazývá cosplayer.

Cosplay vzniklo v Japonsku, rozšířilo se ale do celého světa včetně České republiky. Největší komunity cosplaye najdete v asijských státech, ale i v USA nebo Evropě. 

Cosplay nejčastěji čerpá z anime, komixů, seriálů, filmů, počítačových her nebo videoher. Tváří v tvář se tak můžete potkat se zaklínačem Geraltem z Rivie, Thorem nebo roztomilým, ale odvážným hobbitem. Hrdinové se častokrát vůbec neliší od těch opravdových – herci jim propůjčují typické chování, pohyb, řeč i oblíbené hlášky.

Oděvy pro cosplay mají různou kvalitu. Nejznámější cosplayeři si je vyrábějí sami a stráví nad nimi až stovky hodin – nezapomínají na paruky, zbroj, obuv, zbraně nebo šperky a další doplňky. Většinu z nich shánějí online v různé kvalitě od řady prodejců. Aby dosáhli přesné podoby materiálů a detailů, učí se nové kreativní postupy v malování na obličej nebo šití textilií. Stávají se opravdovými umělci. Někteří cosplayeři se s postavou sžijí natolik, že svůj vzhled změní natrvalo. 

Cosplay se prezentuje mnoha způsoby a na mnoha místech. Velmi oblíbenými jsou festivaly a komixové veletrhy konající se po celém světě. Některé z nich se úzce zaměřují na konkrétní dílo – například britský Destination Star Trek nebo Star Trek Las Vegas v Americe.

Z kostýmů nejznámějších českých cosplayerů vám spadne čelist

Mary & Feinobi

Oblíbeným českým cosplay duem je bezpochyby Mary & Feinobi. Převtělují se především do postav z počítačových her jako například Borderlands nebo Metal Gears.

(Zdroj: Comic-Con Prague)

Germia (Madlenka Moozová)

Um české cosplayerky, jež si říká Germia, ocenili i v zahraničí. V roce 2016 vyhrála první místo na soutěži EuroCosplay jako Anubus Pharah z online hry Overwatch. Na tvorbu Germie se podívejte na jejím instagramovém profilu.

(Zdroj: ArtFlower)

TanakhT

Pokud ho ještě neznáte, Roman Pivec vás oslní svými precizně propracovanými kostýmy. Práce na takovém kostýmu zabere až 600 hodin práce.

(Zdroj: Aktuálně.cz)

Přeneste se do fantasy světa a navštivte jeden z cosplay festivalů

Česko

Česko se pyšní několika velkými cosplay festivaly – mezi ty nejznámější patří brněnský manga a anime festival Animefest nebo pražský Advík a Akicon. Jsou dostupné i lidem bez kostýmů a vstupné stojí pár stovek. Po celé ČR se však konají i jednodenní cosplay akce, v roce 2019 například olomoucká Šantovka oblékla japonský kabát. 

S několika známými cosplayery se můžete cvaknout i na pražském Comic-Conu – v roce 2022 se ukáže Arashi, brněnská cosplayerka, jejíž specialitou jsou černovlasé záporačky.

Zahraničí

Ovládl-li vás cosplay a české festivaly nestačí, hoďte očkem na ty zahraniční. Anime Expo patří k největším anime a manga festivalům v Severní Americe a každoročně hostí ty největší cosplay hvězdy.

O kus blíž to budete mít do Německa na jeden z největších herních festivalů na světě s názvem Gamescon. Součástí festivalu je tradiční soutěž o nejlepší cosplay kostým – prvenstvím se za rok 2021 pyšní Anton Philippov jako Ezio Auditore de Firenze from Assassin’s Creed: Revelations.

(Zdroj: gamescon.global)

Komunita cosplayerů je zapálená, pro některé možná trochu podivná, jednoznačně však přátelská. Ať už se vydáte na kterýkoliv z festivalů, čeká vás neuvěřitelný zážitek.

Témata: Kostýmy

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Anna Onesorková Anna Onesorková – dvorní překladatelka Outfit4Events

  Dnešním článkem bychom Vám rádi představili člověka, který stojí za mnohými překlady na těchto stránkách. Paní překladatelka a tlumočnice z angličtiny a němčiny s naším shopem spolupracuje od roku 2019. Vystudovala překladatelství z angličtiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Požádali jsme jí, aby o sobě napsala pár slov.

 • og-rukopisy.png České iluminované rukopisy, které nesmíte minout

  Pokud vám po vyřknutí slov středověká historie samým nadšením naskakuje husí kůže, přečtěte si něco o českých iluminovaných rukopisech. Jsou protkané zlatem, zářivými barvami a tajemstvím.

 • Living History Nový fenomén: Living history. Vraťte se zpět do doby rytířů a princezen

  Přemýšlíte také občas nad tím, jaké by to bylo narodit se například ve středověku? Milovníci historie vědí, že život o pár století zpět nebyl žádný med. Přesto by jej někteří z nás chtěli ochutnat. Co lidé dělají, když jim přestanou historické filmy stačit a chtějí si historii prožít na vlastní kůži? Seznamte se s fenoménem zvaným living history. Jaká jsou pravidla a proč není úplně snadné si na život postaru zvyknout?

 • Runové kameny Runové kameny

  Runy jsou symboly, které stále oplývají mnoha tajemstvími. Nápisy mají podobnost s řeckým a etruským písmem, podobají se také například znakům severoitalské a benátské abecedy, některé až z doby 5. stol. před naším letopočtem. Tyto pradávné symboly sloužily především pro zapisování textů pro věštby, při rituálních obřadech, pro magii a pro formule na talismany.

Komentáře (1)

 • Heluska dne 26.1.2022 v 18:51
  Reagovat

  Teda! Ty kostýmy jsou naprosto boží! Fascinuje mě, jak jsou precizně vytvořené a se všemi detaily! Na tom museli ti lidé strávit strašného času! Já jsem nedávno vytvářela kostým pro mou dceru na halloweenskou párty. Naštěstí jsem narazila na tento web: https://www.antikart.cz/ a sehnala jsem tam nějaké šperky, které já budu nosit normálně, ale zároveň se hodily k tomu kostýmu.

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK