Převlékněte se do kostýmu a prožijte den jako šlechtic nebo herní postava

Převlékněte se do kostýmu a prožijte den jako šlechtic nebo herní postava
Babička zavře knížku pohádek a my se ještě poslední chvilku před usnutím proháníme prériemi jako nespoutaný indián. Už odmala vnímáme, že život někoho jiného, a hrdinské příběhy s ním spjaté, jsou naším osudem. Naštěstí existuje způsob, jak si můžeme čekání na zatoulanou sovu s dopisem z kouzelnické školy, nebo udělení šlechtického titulu zkrátit. Stačí si jen obléct kostým na karneval.

Jak se od nepaměti říká: Šaty dělají člověka, proto se lidé rádi převlékají do rolí jiných a dělají ze sebe na krátký čas jiného člověka. Vše to zřejmě začalo veselým obdobím mezi Vánoci a Velikonoci. Dnes již zažité slovo karneval pochází z italského Carni-val nebo carne levare, což se dá volně přeložit jako masopust. Dříve nebyl karneval vnímán jako průvod masek a veselých radovánek. Šlo o období, kdy se lidé dosyta najedli před velkým čtyřiceti denním půstem, který předchází Velikonocům.

Později si lidé začali spojovat karneval s maškarami a zábavou. Od tradičních masopustních kostýmů se karneval posunul do dnešní podoby, kdy potkáváme svoje známé v kovbojském klobouku, kostýmu princezny, v oblečení filmových postav, nebo jiném karnevalovém kostýmu. Maškarní totiž není jen zábava pro děti, od starostí běžného života k převlekům a rolím utíkají i dospělí.

Z hraní si na vojáčky někteří nikdy nevyrostou

Historické slavnosti by se neobešly bez dobově vypadajících kostýmů. Lidé si rádi připomínají příběhy z minulosti, ke kterým patří i rytířské souboje a rekonstrukce bitev. Hraní si na středověk má ale vedle naučného charakteru i další plus. Tím je radost a uspokojení milovníků historie a těm, kteří mají pocit, že se jednoduše narodili do špatné doby.

Společnost se soustředí na neustálý vývoj a konzum. Dočasným návratem do minulosti lidé utíkají od kolotoče stresu. Navštívit některou z kapitol dějin se proto vydávají často i vysoce postavení manažeři nebo lidé, do kterých byste to jednoduše neřekli. Napodobováním tehdejšího života utíkají na chvíli od starostí reality. Právě proto jsou na příklad barokní kostýmy ale i antické kostýmy, tak oblíbené.

LARP aneb když se ke kostýmu přidá i role

Někdy nestačí převléct se na jedno odpoledne do historického kostýmu a dotvářet tak kulisu dobových slavností. Řada lidí časem zatouží prožít příběh své role a dokázat něco velkého. Od toho je tu LARP, zjednodušeně řečeno hraní si na hrdiny ve skutečném světě.

Název pochází z anglického Live Action Role Play, tedy hraní rolí naživo. Hra má jasně daná pravidla, která zahrnují jasně dané území, časové rozmezí i příběhové linky. Účastníci si předem zvolí postavu, kterou ztvární a přizpůsobí jí svůj kostým. Po zahájení hry si jen neužívají, mají jasný úkol. Usilují o splnění cílů postavy, na kterých se předem domluvili. Ať je to fiktivní bitva či fiktivní obchody s mafií, každý má v larpu svou roli.

Některé larpy vynechávají historický aspekt a soustředí se na avantgardnější témata, jako je politika, kultura nebo náboženství. Je na vás, zda se chcete stát součástí příběhu mafiánských filmů, kouzelnického světa nebo postapokalyptické budoucnosti.

Postavy z filmů a počítačových her ožívají

Cosplay je zkratka z anglického „costume play“, což se dá přeložit jako kostýmová hra. Jde o spojení kostýmu a hereckého výkonu, podobně jako u larpu. Tentokrát ale nejde o příběh, který herci vytváří, ale o co nejpřesnější napodobeninu postavy v reálném světě. Účelem cosplay je snaha vypadat a chovat se jako postava z fantasy nebo sci-fi světů. Původní fantasy kostýmy se týkaly hlavně postav z japonského anime nebo videoher, dnes už na srazech cosplayerů vídáme i hrdiny z populárních filmů.

Kostýmy samotné často vyjdou na desetitisíce korun a znamenají desítky hodin práce. Správný cosplayer si totiž svoji roli šije od základů sám. Noci tráví výrobou imitace kroužkové zbroje, odléváním forem pro zbroj nebo výrobou falešných zbraní z polystyrenu. Modeluje a vyrábí detaily na 3D tiskárně nebo vytváří vlastní návrhy z nejrůznějších kancelářských potřeb. Další podstatnou částí kostýmu je líčení. Krása cosplaye je v detailech, které představují i perfektně propracované paruky, zdobení nehtů a všemožné detaily

S prsty popálenými od tavicí pistole si tvůrce pomalu skládá charakter postavy, kterou se chystá ztvárnit. Učí se zpaměti repliky svých postav, napodobují jejich typickou chůzi i gesta. Ten nejlepší cosplay vyžaduje i několikaměsíční přípravu, při které se snaží herec vžít do role natolik, že se opravdu stává ztvárňovanou postavou.

Výroba kostýmů na zakázku už není výjimkou

Ne každý chce strávit bezesné noci s lepidlem a kousky látky. Kostým si v dnešní době můžete i jednoduše koupit. Oblečení pro cosplay dnes vyrábí firmy napříč světem, největší podíl na trhu s kostýmy má Asie. Vysněnou postavu si můžete koupit online, nebo na některé z akcí, jako jsou comic cony nebo festivaly anime.

Kromě velkých společností, které vyrábí kostýmy jako na běžícím pásu, existuje i řada jednotlivců, kteří pracují na zakázku. Vytvářejí celé kostýmy nebo jen paruky či rekvizity. Záleží pouze na potřebě zákazníka a náročnosti na výrobu. Zarytí fanoušci cosplaye si ale své kostýmy vždy vytváří sami. Aby dokázali svou zručnost, často si samotnou výrobu dokumentují. Ne každý je ale takový nadšenec, že by si vlastnoručně šil boty. Jednodušší je koupit si běžně dostupné kousky oblečení a přetvořit je navenek k nerozeznání od předlohy.

U postav s unikátníma očima nejsou výjimkou ani kontaktní čočky. Ty se dnes dají sehnat téměř ve všech barvách, tvarech a velikostech. Spolu s nimi používají cosplayeři barvy na tělo i falešná tetování. Ve vzácných případech chtějí být lidé spjati se svou rolí navždy, proto mění svůj vzhled natrvalo.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář