Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Převlékněte se do kostýmu a prožijte den jako šlechtic nebo herní postava

Karnevalové kostýmy

Babička zavře knížku pohádek a my se ještě poslední chvilku před usnutím proháníme prériemi jako nespoutaný indián. Už odmala vnímáme, že život někoho jiného, a hrdinské příběhy s ním spjaté, jsou naším osudem. Naštěstí existuje způsob, jak si můžeme čekání na zatoulanou sovu s dopisem z kouzelnické školy, nebo udělení šlechtického titulu zkrátit. Stačí si jen obléct kostým na karneval.

Jak se od nepaměti říká: Šaty dělají člověka, proto se lidé rádi převlékají do rolí jiných a dělají ze sebe na krátký čas jiného člověka. Vše to zřejmě začalo veselým obdobím mezi Vánoci a Velikonoci. Dnes již zažité slovo karneval pochází z italského Carni-val nebo carne levare, což se dá volně přeložit jako masopust. Dříve nebyl karneval vnímán jako průvod masek a veselých radovánek. Šlo o období, kdy se lidé dosyta najedli před velkým čtyřiceti denním půstem, který předchází Velikonocům.

Později si lidé začali spojovat karneval s maškarami a zábavou. Od tradičních masopustních kostýmů se karneval posunul do dnešní podoby, kdy potkáváme svoje známé v kovbojském klobouku, kostýmu princezny, v oblečení filmových postav, nebo jiném karnevalovém kostýmu. Maškarní totiž není jen zábava pro děti, od starostí běžného života k převlekům a rolím utíkají i dospělí.

Z hraní si na vojáčky někteří nikdy nevyrostou

Historické slavnosti by se neobešly bez dobově vypadajících kostýmů. Lidé si rádi připomínají příběhy z minulosti, ke kterým patří i rytířské souboje a rekonstrukce bitev. Hraní si na středověk má ale vedle naučného charakteru i další plus. Tím je radost a uspokojení milovníků historie a těm, kteří mají pocit, že se jednoduše narodili do špatné doby.

Společnost se soustředí na neustálý vývoj a konzum. Dočasným návratem do minulosti lidé utíkají od kolotoče stresu. Navštívit některou z kapitol dějin se proto vydávají často i vysoce postavení manažeři nebo lidé, do kterých byste to jednoduše neřekli. Napodobováním tehdejšího života utíkají na chvíli od starostí reality. Právě proto jsou na příklad barokní kostýmy ale i antické kostýmy, tak oblíbené.

LARP aneb když se ke kostýmu přidá i role

Někdy nestačí převléct se na jedno odpoledne do historického kostýmu a dotvářet tak kulisu dobových slavností. Řada lidí časem zatouží prožít příběh své role a dokázat něco velkého. Od toho je tu LARP, zjednodušeně řečeno hraní si na hrdiny ve skutečném světě.

Název pochází z anglického Live Action Role Play, tedy hraní rolí naživo. Hra má jasně daná pravidla, která zahrnují jasně dané území, časové rozmezí i příběhové linky. Účastníci si předem zvolí postavu, kterou ztvární a přizpůsobí jí svůj kostým. Po zahájení hry si jen neužívají, mají jasný úkol. Usilují o splnění cílů postavy, na kterých se předem domluvili. Ať je to fiktivní bitva či fiktivní obchody s mafií, každý má v larpu svou roli.

Některé larpy vynechávají historický aspekt a soustředí se na avantgardnější témata, jako je politika, kultura nebo náboženství. Je na vás, zda se chcete stát součástí příběhu mafiánských filmů, kouzelnického světa nebo postapokalyptické budoucnosti.

Postavy z filmů a počítačových her ožívají

Cosplay je zkratka z anglického „costume play“, což se dá přeložit jako kostýmová hra. Jde o spojení kostýmu a hereckého výkonu, podobně jako u larpu. Tentokrát ale nejde o příběh, který herci vytváří, ale o co nejpřesnější napodobeninu postavy v reálném světě. Účelem cosplay je snaha vypadat a chovat se jako postava z fantasy nebo sci-fi světů. Původní fantasy kostýmy se týkaly hlavně postav z japonského anime nebo videoher, dnes už na srazech cosplayerů vídáme i hrdiny z populárních filmů.

Kostýmy samotné často vyjdou na desetitisíce korun a znamenají desítky hodin práce. Správný cosplayer si totiž svoji roli šije od základů sám. Noci tráví výrobou imitace kroužkové zbroje, odléváním forem pro zbroj nebo výrobou falešných zbraní z polystyrenu. Další podstatnou částí kostýmu je líčení. Krása cosplaye je v detailech, které představují i perfektně propracované paruky a všemožné detaily.

S prsty popálenými od tavicí pistole si tvůrce pomalu skládá charakter postavy, kterou se chystá ztvárnit. Učí se zpaměti repliky svých postav, napodobují jejich typickou chůzi i gesta. Ten nejlepší cosplay vyžaduje i několikaměsíční přípravu, při které se snaží herec vžít do role natolik, že se opravdu stává ztvárňovanou postavou.

Výroba kostýmů na zakázku už není výjimkou

Ne každý chce strávit bezesné noci s lepidlem a kousky látky. Kostým si v dnešní době můžete i jednoduše koupit. Oblečení pro cosplay dnes vyrábí firmy napříč světem, největší podíl na trhu s kostýmy má Asie. Vysněnou postavu si můžete koupit online, nebo na některé z akcí, jako jsou comic cony nebo festivaly anime.

Kromě velkých společností, které vyrábí kostýmy jako na běžícím pásu, existuje i řada jednotlivců, kteří pracují na zakázku. Vytvářejí celé kostýmy nebo jen paruky či rekvizity. Záleží pouze na potřebě zákazníka a náročnosti na výrobu. Zarytí fanoušci cosplaye si ale své kostýmy vždy vytváří sami. Aby dokázali svou zručnost, často si samotnou výrobu dokumentují. Ne každý je ale takový nadšenec, že by si vlastnoručně šil boty. Jednodušší je koupit si běžně dostupné kousky oblečení a přetvořit je navenek k nerozeznání od předlohy.

U postav s unikátníma očima nejsou výjimkou ani kontaktní čočky. Ty se dnes dají sehnat téměř ve všech barvách, tvarech a velikostech. Spolu s nimi používají cosplayeři barvy na tělo i falešná tetování. Ve vzácných případech chtějí být lidé spjati se svou rolí navždy, proto mění svůj vzhled natrvalo.

Témata: Kostýmy Zbroj

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Torques Kdo ho měl na krku, něco znamenal. Torques byl pro Kelty symbolem moci a postavení

  Bojovníci, boháči i bohové. Torques – bohatě zdobené nákrčníky „pletené“ ze zlatých prutů – nosili převážně vysoce postavení Keltové. Exempláře těchto pozoruhodných masivních ozdob krku se ale objevují už ve starověké Persii. Nabízíme Vám náhled do historie torques...

 • Podrážky Informace k obuvi vyráběné na zakázku

  Často se nás ptáte na možnosti při výrobě obuvi. U nás v nabídce naleznete boty od vícero výrobců. Níže uvedené informace se netýkají levnější obuvi z dovozu (Marshal Historical, Ulfberth apod.). Týkají se dražších modelů vyráběných u nás v Čechách. Poznáte je jednoduše tak, že je u nich možnost výroby na míru (volba velikost: na míru).

 • Středověký šperk Středověký šperk

  Šperk je předmět, který slouží ke zkrášlení a zdobení člověka. Touhu zdobit se pociťovali lidé od pradávna. První šperky si vyráběli již v pravěku. Jako materiál jim posloužily například kosti, rohy a zuby ulovených zvířat, kameny či mušle. Výrobou šperků se zabývali zlatníci. Je známo, že pracovali již v keltských opidech. Proslulé jsou zlatnické práce ze starého Egypta, Řecka a Říma. V období středověku se zlatníci sdružovali v cechu. Na úvod je nutné podotknout, že nevyráběli jen klenoty, ale i jiné předměty: monstrance, relikviáře, poháry, páskové spony a různé módní doplňky.

 • Tabard a varkoč Tabard

  Tabard byl ve středověku zcela běžnou součástí pánské módy. Nosil se přibližně v období od 13. do 16. století, ovšem vidět ho můžeme i dnes – ať už v tradičním provedení, nebo ve zmodernizované podobě. Vezměme to ale popořádku…

Komentáře (1)

 • Honza Hmítal dne 28.8.2020 v 16:16
  Reagovat

  Nádherný článek, díky kterému jsem se k takovému zájmu i já sám před nějakou dobou dostal, moc díky za to! :-) Je to skvělé si ulevit od práce a nemyslet na nic jiného. Je to jeden z mých způsobů relaxace, dále si občas dopřeji CBD olej z internetových stránek https://www.cibdol.cz/ - na ten také nedám dopustit ;-)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK