Skoti

Skotsko je dnes součástí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Skotská kultura a skotské tradice přetrvávají, ačkoliv Skotské království ztratilo svou nezávislost už roku 1707. I dnes se nám připomínají četné historické války za skotskou nezávislost a i dnes nás tato doba fascinuje. Obdiv si zaslouží především osoba Williama Wallaceho.

Dějiny Skotska a Skotů jsou neodmyslitelně spjaty s osobou Williama Wallaceho. Byl to zdatný a odevzdaný bojovník za skotskou nezávislost. Jeho odvaha inspirovala i řadu filmů. Nejznámější z nich je film Statečné srdce, který režíroval roku 1995 Mel Gibson. Osud Williama Wallaceho skončil tragicky, aniž by za jeho života bylo Skotsko osvobozeno. Tak se stalo až roku 1314 díky skotskému králi Robertovi I. I tak se však William Wallace stal národním hrdinou.

V našem internetovém obchodě najdete mnoho výrobků inspirovaných skotskou historií a kulturou. Mezi skotskými kostýmy objevíte několik druhů kiltů, mezi skotskými zbraněmi objevíte i falické dýky, claymore nebo skotské palaše. Jistě se Vám též budou líbit různé kožené výrobky, kované výrobky, boty pro Skoty a další potřebné věci, jako jsou třeba skotské vlajky.

Kilt je součástí skotského národního kroje. Je to vlastně skládaná zavinovací sukně s károvaným vzorem. Vlněná kostkovaná látka, ze které se kilt vyrábí, se nazývá tartan. Pod tímto typem sukně se nenosí spodní prádlo.

Claymore je dvouruční meč, který v 15. - 17. století používali skotští horalé a žoldnéři. V 18. století byl claymore název pro jednoruční meče užívané ve skotské armádě. Tyto meče mají krásné zdobené záštity kolem rukojeti. Mezi 14. a 18. stoletím Skoti často používali i falické dýky. Ve viktoriánské éře byly tyto dýky nazývány také jako dýky ledvinové.

Poradna - otázky a odpovědi

Potřeboval bych vyčistit starý tesák od jemné koroze tak, abych ho nepoškrábal a aby na něm zůstaly stopy po původním broušení. Co mi doporučíte?

K vyčištění jemné rzi Vám můžeme doporučit buď čistící gumu na kov nebo čistící vlnu. Oba jmenované prostředky obsahují abraziva, které rez mechanicky odírají. Čím jemnější zrnitost (větší číslo) zvolíte, tím jemnější budou škrábance vzniklé při čištění. Svou roli též hraje síla, kterou budete na čištěnou chladnou zbraň tlačit. Před samotným brusným čištěním vyzkoušejte např. olej s rozpouštědlem WD40. Aplikujte jej např. měkkou molitanovou houbičkou. Možná zjistíte, že jemná rez byla rozpuštěna a vůbec není třeba rez odstraňovat mechanicky, jak bylo popsáno výše. Účinnost zvolené metody vždy nejprve vyzkoušejte malém kousku (nejlépe očím skryté části). Přejeme Vám úspěšné odstraňování nepříjemné rzi z Vaší zbraně!

Vstoupit do poradny