Historické palné zbraně

Historické palné zbraně
V Evropě se střelný prach používal již ve 14. století, k jeho uplatnění u historických palných zbraní došlo však až v 16. století.

Dřevěné pažby umožňovaly střelcům mířit, tlumit zpětný náraz a i držet horkou hlaveň. Zápalný mechanismus – doutnákový zámek dovoloval vystřelit v pravý okamžik (při zmáčknutí spouště přiklopil zámek doutnák k pánvičce s prachem a tak došlo k výstřelu) a kolečkový zámek (k výstřelu docházelo díky jiskrám) se používaly současně. Později oba mechanizmy nahradil křesadlový zámek. Ten byl mnohem levnější a rozšířenější používal se u většiny evropských a amerických zbraní od 17. století.

Použití primitivních, ale silných děl tzv. bombard (některé byly až tři metry dlouhé) se šířilo pomalu, kvůli pomalému rozvoji techniky zpracování kovů. Koncem 14. století už existovaly těžké kusy (moždíř) a lehká polní děla (tarasnice) rytíři je používali při obléhání. Koule velké ráže byly kamenné, protože byly lehčí, nežli železné, měli větší dolet, byly méně nákladné ale měly slabší zpětný ráz.

V našem obchodě naleznete též dekorativní repliky ručních historických palných zbraní jako je křesadlová pistole, perkusní pistole, revolver či dokonce kolt.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář