Colt
Colt je slavná zbraň, charakteristická otočným nábojovým válcem. Od svého vzniku v dílně Samuela Colta ušla poměrně dlouhou cestu napříč bojišti po takřka celém světě, od bojů Američanů s indiány, až po druhou světovou válku. V čem spočívá kouzlo a popularita coltů?

Odhodlaný vynálezce

Za vynálezem slavné střelné zbraně známé dnes jako colt stojí především odhodlání jejího vynálezce a tvůrce. V jeho době již byla známa dvouranná puška, ale o sestrojení zbraně, která by dokázala vystřelit vícekrát, například pětkrát nebo šestkrát, se zatím nikdo nepokoušel.  Mladý Samuel Colt se rozhodl, že on takovou zbraň zkonstruovat dokáže. Jak napověděl už samotný název zbraně, Samuel ve svém nesnadném předsevzetí uspěl. Cesta to ale nebyla snadná. Jestli ale někdo měl zvládnout, pak jistě Samuel, který už od dětství inklinoval k hrátkám s mechanikou a výbušninami. Christopher, otec Samuela Colta, byl vlastníkem textilní továrny a tak měl mladý Samuel přístup k potřebným technologiím. To samo o sobě nestačilo. Bylo třeba nápadu a ten přišel nedlouho poté. Když byl Samuel na moři, zaujala ho otáčivá kolesa parníku a tak se v jeho hlavě myšlenka zrodila otáčivého zásobníku na náboje.

První pokusy o sestavení střelné zbraně podle Coltova návrhu skončily neslavně. Byly sestaveny dvě zbraně, ale protože se šetřilo na materiálu, jedna ze zbraní vůbec nevystřelila, druhá se při výstřelu roztrhla. Samuel Colt se ale nevzdával, v roce 1832, tedy ve svých osmnácti letech, požádal o patent na konstrukci a zaručil se sestavit funkční zbraň. Tomuto svému slibu Samuel Colt dostál. V roce 1835 patentoval revolver v Evropě, v roce 1836 i ve své domovině, Spojených státech. Než se ale colty dostaly do širší produkce, musely ještě ujít dlouhou cestu. Stejně jako Samuel, který se z nadšeného mladého konstruktéra postupně stal známým vynálezcem a bohatým průmyslníkem.

Samuel Colt si byl svou zbraní opravdu jistý, jak dokládá jeho výrok: „Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal.“

Rozšíření coltů

I přes technologický úspěch a zájem americké armády, která nové zbraně využívala pro boj s indiány, nešly colty zkraje na odbyt a Samuel Colt tak musel svou pozornost přesunout jinam. Čas jeho zbraně měl ale nepochybně brzy přijít.

Obliba coltů u obyčejných vojáků i jejich velitelů stále rostla a colty sehrály velkou roli například ve válce Severu proti Jihu v letech 1861 až 1865. První větší zakázkou však byla objednávka texaského rangera Samuel H. Walkera, který v roce 1847 objednal pro své muže tisícovku coltů do mexicko-americké války. Právě tato objednávka umožnila Samuelu Coltovi založit v rodném Hartfordu společnost Colt's Patent Fire-Arms Manufacturing Company, fungující dodnes pod názvem Colt's Manufacturing Company.

Obliba zbraní Samuela Colta vedla k tomu, že slovo colt se stalo synonymem pro revolver. Nejinak je tomu i v Čechách, slovem „kolt“ se obvykle myslí právě revolver. Je to trochu slovní hříčka, protože zatímco revolvery vyrábí řada různých výrobců, samotná firma Colt s produkcí klasických revolverů dávno skončila. Jednou z nejznámějších společností vyrábějících revolvery je slavná Smith & Wesson. I přes vládnoucí shodu, že „colt rovná se revolver“, sám Samuel Colt nikdy netvrdil, že je vynálezcem revolveru. Jeho colt byl popsán jako zbraň s otáčivým válcem a byl jakousi praktičtější variantou revolverové technologie navržené Elishou Collierem v roce 1814.

Jak zbraň funguje?

Colty a revolvery i přes svůj historický nádech nepatří do muzeí nebo do starého železa. Stále jsou velice oblíbené zejména pro vyšší spolehlivost a také jednoduchost svého ovládání, která je nesrovnatelná s ostatními samonabíjecími pistolemi. Samotná konstrukce revolveru je ale paradoxně složitější, než u pistole. Odlišnosti můžeme najít nejen u samotného mechanismu zbraně, ale i u nábojů jako takových. Revolvery využívají náboje s okrajem, ten vystupuje nad průměr samotného náboje a zabraňuje tak propadnutí dovnitř nábojové komory. Jak je již zřejmé, základním konstrukčním prvkem coltu či revolveru je otočný válec. Nejčastější kapacita tohoto válce je šest či pět nábojových komor, ale zejména u malorážkových modelů může být komor až osm. Vždy před výstřelem se nábojový válec pootočí tak, aby se mezi hlaveň a bicí ústrojí dostal nový náboj.

U jednočinných revolverů je třeba před každým výstřelem ručně natáhnout kohoutek, u dvojčinných modelů lze střílet promáčknutím spouště. Nicméně i to může mít svou nevýhodu, chod spouště je delší a tak se snižuje přesnost střelby. Ve snaze eliminovat tyto nedostatky byl na počátku dvacátého století zkonstruován společností Webley-Fosbery Automatic Revolver automatický revolver, který má však s původním coltem jen málo společného.

Pár slavných zbraní

V roce 1873 byl představen Colt Peacemaker, zbraň, která byla jen s drobnými obměnami využívána i v obou světových válkách. Colt Single Action Army, M1873 nebo a Colt 45, nebo také „zbraň, která dobyla Západ“, to vše jsou jména, pod kterými můžete Colt 45 alias Peacemaker nalézt. U prvního modelu bylo třeba vždy přitáhnout zpět kohoutek, než bylo možné znovu zmáčknout spoušť. Většina současných zbraní typu revolver má obdobnou technologii, k připravení dalšího náboje a zároveň natažení bicího ústrojí dochází už samotným promáčknutím spouště, případně natažením kohoutku.

Model Peacemaker se slonovinovou rukojetí u sebe od počátku své vojenské kariéry nosil generál Patton, u nás známý především jako osvoboditel města Plzně po druhé světové válce. Jeho oblíbená zbraň ho provázela od prvního nasazení v Mexiku, přes první světovou válku, až do té druhé. Zvláštní oblibu k této zbrani si vypěstoval i Thomas Edward Lawrence, známější asi pod svým jménem dobrodruha, Lawrence z Arábie. Jemu zbraň dokonce zachránila život, i když na něj mířila. Při přepadení lupič Lawrencovi zbraň sebral a chtěl jej zastřelit, ale mechanismus zbraně pro něj byl neznámý a tak s ní nic nezmohl. Kromě těchto slavných nositelů coltu Peacemaker můžeme právě tuto zbraň nalézt v řadě filmů, zejména v těch, které se odehrávají na divokém západě. Ke každému správnému kovboji přeci patří jeho colt, zavěšený proklatě nízko u pasu. Kromě filmů a literatury se ale tato zbraň objevuje i v počítačových hrách, například v sérii populární Fallout.

Sám Samuel Colt ale svou nejslavnější zbraň nikdy ani nedržel v ruce. Colt 45 byl uveden jedenáct let po jeho smrti.

Nabídka Coltů od Outfit4Events

Doporučené produkty

Komentáře (1)

pavel novotny
dne 11. 11. 2017 v 21:39:31
Reagovat

Dostal jsem od syna Váš značkový nůž.Tento nůž byl vyroben jako jubilejní nůž KÓD 45 AUTO . Po prvním použití v přírodě ocel která má splňovat damašenskou ocel absolutně nevyhovuje, nezkovaná ocel se roztřepila. Velice rád Vám ji zašlu zpět a nestojím o úhradu, ale budu dokumentovat Vaši značku dle toho jak bylo koupeno. Děkuji

Napsat komentář