Móda od románského slohu po renesanci – které země určovaly módní směr a proč některé oblečení deformovalo postavu?

Móda od románského slohu po renesanci – které země určovaly módní směr a proč některé oblečení deformovalo postavu?
Každý umělecký sloh přišel se specifickým módním stylem. Kdo chtěl zapadnout, musel se přizpůsobit. V románském slohu bylo oblečení často neforemné, v gotice zdůrazňovalo tvar postavy a v renesanci naopak popíralo lidské křivky. Čtěte dál a kromě dalších zajímavostí zjistíte, kde dobové kostýmy pořídíte.

Románskému slohu vévodily tuniky

Nosili je všichni – chudí i bohatí. Tunika tvořila základ oděvu v 11. a 13. století. Jak vypadala? Byla to volná košile v délce nad kolena či ke kolenům. Šlechta a bohatí lidé nosili tuniky honosně zdobené, chudí zas spíše jednoduché. Často k ní patřil plášť a opasek. 

Jednotlivé tuniky se lišily především kvalitou, jemností a barvou materiálu. Pro výroby tkanin posloužil len, konopí a ovčí vlna. Zámožnější občané si nechali dovážet látky z Byzantské říše. Největší oblibě se těšil brokát protkaný zlatou a stříbrnou nití. 

Zmíněný plášť nejčastěji lemovaly kožešiny. Prostý lid využíval vlčí, bobří nebo vydří, vznešená vrstva obyvatel si mohla pořídit kožešiny sobolí či hermelínové.

Gotická móda vyzdvihovala rysy postavy

Od konce 12. století nastoupila gotika, která sebou přinesla nové trendy v odívání. Oproti románskému slohu návrháři oděvů zdůrazňovali linii postavy. Tomuto období vévodily především nespočetné variace střihů u šatů, také se zde objevil nový druh zapínání – knoflíky. 

Dámský gotický oděv byl přiléhavější a střihem kladl důraz na poprsí. Společně s prodlouženou sukní získala silueta postavy esovité prohnutí, které vystihovalo ideál gotické stylizace. Tu také podpořil styl chůze. Dámy se nesly s vystrčeným břichem a boky dopředu, krk v záklonu a hlava v předklonu. Vdané ženy doplňovaly své oblečení různými čepci nebo šátky. 

V gotice se také změnil pohled na vzhled muže. Idolem již nebyl válečník v bojovém oblečení, ale naopak spíš zženštilý mladík s hladce oholenou tváří a kadeřavými vlasy. Siluetu muže formoval kabátec. K němu se přivazovaly nohavice, postupem času je nahradily punčochové kalhoty přiléhající k noze.

Renesance přinesla extravaganci

Během 15. a 16. století dochází v renesanci k velkým rozdílům v módě napříč Evropou. Co bylo populární v největších velmocích Itálie, Španělka a Anglie?

Italská elegance navázala na gotiku

Největší vliv na módu měla bohatá italská města jako například Benátky, Janov, Miláno nebo Florencie. Mužský oděv se velmi podobal gotickému, jen svrchní část doplnil plášť bez rukávů nazývaný tappert. Dodnes jeho variace nosí univerzitní hodnostáři při významných příležitostech jako například promoce. 

Typickým ženským oděvem v Itálii byla gamurra. Oblékala se na košili, tvořil ji živůtek, přišívané nebo přivazované rukávy a sukně nabíraná v pase. Výstřihy odkrývaly šíji a hruď. 

Španělský manýrismus přišel s korzetem, okružím a širokými sukněmi

Typickým módním prvkem španělského manýrismu byl korzet. Vyztužoval se kosticemi a někdy i kovovými deskami, které bránily poprsí ve vývinu a podporovaly tehdejší trend. K čemu ženy nosily široké sukně podepřené krinolínou. Celý outfit doplňovaly dvojitým svrchním rouchem z hedvábí, bohatě zdobeným perlami, stužkami a drahokamy. 

Pánové začali nosit barety a vysoké klobouky. Horní část těla kryl krátký pláštík. Nohavice byly velmi objemné a sahaly pouze do poloviny stehen, zbylou část nohou kryly punčochy, na jejichž vzhled se tehdy kladl velký důraz. Pletly se z vlny, bavlny a ti nejbohatší si mohli dovolit punčochy ze sukna. 

Častým doplňkem oděvů se stalo okruží neboli hustě nařasený límec, který si nasazovali šlechtici kolem krku. Společně s rukavicemi ho nosili muži i ženy na slavnostní události. Jeho rozměry se postupně zvětšovaly, až se stal dominantou. 

Manýristický styl módy šel proti italské i gotické, protože vizuálně zcela deformoval lidskou postavu. Nicméně byl mezi lidmi velmi populární a udržel se až do 17. století.

Módní trendy v anglické renesanci nastolila královna

Anglie se vůči španělské módě vymezila – velké okruží nahradil krajkový límec a manžety. Španělé byly v barvách umírněnější, Angličané naopak razili větší barevnost. Populární barvami se stala bristolská červená, kendalská zelená a coventryská modrá. 

Ženy se snažily co nejvíc podobat královně Alžbětě I. Renesanční dámské šaty měly hluboký dekolt s živůtkem do špičky, rukávy nabíraly na objemu a přesahovaly ramena, takže rozšiřovaly postavu. Sukně si zachovala španělský sudovitý tvar, avšak v kratším provedení.

Kde sehnat dobový kostým?

Ať už se chystáte jako doprovod do historické bitvy nebo se chcete blýsknout na dobovém jarmarku, jste tady správně. Stačí jen zvolit správné historické období. Nabízíme celou řadu středověkých kostýmů, se kterými vyniknete na každé akci. 

Pokud se chcete proměnit v renesanční postavu, vybírejte mezi renesančními šaty. Nezapomeňte také na drobné doplňky a šperky, díky kterým bude váš outfit ještě autentičtější.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář