Královna Nefertiti

Královna Nefertiti
Po Kleopatře známe ještě jednu slavnou a úspěšnou krásku a tou byla královna Nefertiti. Její jméno je synonymem pro krásu a při jeho zmínce si každý vybaví její bystu, která dokládala jemné a nevšední rysy této královny. Před pár lety svět obletěla šokující informace, že byla dokonce nalezena její mumie. Jak to bylo s ostatky této královny i s jejím původem, se dozvíte v tomto článku.

Nejkrásnější královna Egypta

Neferneferuaton Nefertiti byla manželka krále Achnatona a egyptská královna 18. dynastie v době Nové říše (přibližně v letech 1367 – 1350 př. n. l.). Je proslulá hlavně díky své kráse a jemným rysům, které kontrastovaly s nevzhledným obličejem jejího manžela. Po jeho smrti sama Nefertiti usedla na trůn a pod novým jménem Anchcheperure Neferneferuaton vládla do té doby, než právoplatný následovník Tutanchamon nedosáhl dospělosti.

Nejistý původ

Informace o jejím původu nejsou zcela shodné. Jedna z teorií tvrdí, že byla mitanskou princeznou, která byla vyměněna za zlato a provdána za Amenhotepa III. Ten však brzy zemřel a ovdovělá královna se stala pod jménem Nefertiti manželkou jeho syna Achnatona. Některé hypotézy však udávají, že ke sňatku s Amenhotepem vůbec nedošlo, protože zemřel. Nejznámější je však hypotéza, že Nefertiti byla dcerou písaře a vezíra Áje. Víme ale, že měla s Achnatonem samé dcery. Ještě v Thébách se jí narodily Meritaton, Meketaton a Anchesenpaaton. Po pěti letech vlády krále Achnatona se hlavní město egyptské říše přesunulo do Achetatonu a král s rodinou se samozřejmě stěhoval také. V novém domově porodila královna ještě tři dcery: Neferneferuaton Tašerit, Neferneferure a Setepenre, je ale možné, že některé zemřely v útlém věku.

Nefertiti jako manželka

Není jasné, jak se Nefertiti podílela na vládě či královské moci. V diplomatické korespondenci o ní nejsou žádné zmínky, dokonce se více hovoří o královně Teji, která byla matkou Achnatona a podle všeho na něj měla velký vliv. V pozdější době se na malbách a reliéfech častěji objevovala její dcera Meritaton. O smrti královny Nefertiti nejsou žádné zmínky. Spekuluje se také o tom, zda neupadla v nemilost poté, co nedokázala porodit mužského potomka, a nebyla vypovězena do vyhnanství, kde zemřela.

Nádherná žena přichází

Jak už bylo řečeno, královna Nefertiti byla ztělesněním krásy. Její jméno se dokonce dá přeložit jako „nádherná žena přichází“ a její krásu dokládá i nalezená vápencová busta. Ta pochází z rukou sochaře Thutmose a vznikla kolem roku 1360 př. n. l. Objevena byla před 100 lety, konkrétně 6. prosince 1912 v Amarně, což byl v minulosti Achetaton. Královna Nefertiti je na ní zobrazena jako nádherná žena s výjimečně jemnými rysy a s vysokou modrou korunkou na hlavě. Bustu si můžete prohlédnout v berlínském egyptském muzeu.

Tato podobizna však vyvolává neustálé spory mezi Egyptem a Německem. Busta byla objevena německým archeologem Ludwigem Borchardtem, a proto byla v roce 1913 převezena do Německa. Podle Egypta byl však tento vývoz ilegální, protože Borchardt ji zapsal do seznamu jako bezcenný sádrový odlitek. Berlín se však obává tento vzácný artefakt Káhiře i jen zapůjčit.

Božská královna

Nefertiti byla nejenom krásná, ale také vzdělaná a moudrá. Byla to žena vybraného chování a příjemného vystupování. Pro svého muže byla velkou oporou v jeho vládnutí, ale také v oblasti náboženství. Společně nastolili v Egyptě monoteismus (uznávání jednoho boha) a uctívali jediného boha Atona. Vyzdvihli tohoto boha slunce na vrchol a významně se podíleli na svržení ostatních bohů, hlavně boha Amona a jeho církve. Egyptský lid tak přišel o velkou oporu, kterou v bozích měl. Ti chránili jejich životy i domovy a lidé teď místo sošek bohů zdobili své příbytky soškami královské rodiny, která na sebe převzala podobu božské rodiny. Královna Nefertiti převzala roli Isis a Hathor a malé princezny představovaly kněžky.

Mumie Nefertiti

V roce 2003 otřásl světem ještě jeden objev spojovaný s královnou Nefertiti, a to objevení její údajné mumie. Ta byla objevena už před sto lety v jedné komoře královského hrobu. Byla svlečená, poškozená a ledabyle pohozená. Hrob byl prozkoumán, zdokumentován, ale nikdo netušil, že by se mohlo jednat o Nefertiti, a proto byl opět zavřen. Významný objev učinila Joann Fletcherová při práci na své disertační práci o parukách a starověkých egyptských účesech. Do rukou se jí dostaly fotografie ženy z tohoto hrobu. Ta měla vyholenou hlavu, což Joann zaujalo, protože to bylo typické pro královské rodiny a Nefertiti sama měla hlavu oholenou.

Fletcherová se tedy rozhodla hrob prozkoumat a během dvou výprav došla k závěru, že se opravdu jedná o Nefertiti. Přesvědčila ji vysoká úroveň balzamování, která byla typická pro dobu, ve které Nefertiti žila, ale také další znaky na těle mumie ženy. Měla dvakrát propíchnutý ušní lalůček, což měly v Egyptě pouze dvě královny – Nefertiti a jedna z jejích dcer. Na čele byl také patrný otlak vytvořený těsnou páskou, která byla výsadou ženy faraona.

Obě těla nalezená v tomto hrobě byla brutálně poškozena. Obličej Nefertiti byl zohaven ostrým nástrojem, stejně jako hrudník druhé mumie. Takováto nenávist k bývalým vládcům se očekává v situaci, kdy přichází nový systém vlády a vrací se staré náboženství. Několik vědců však o totožnosti této mumie stále pochybuje a odebrání vzorku DNA egyptské úřady odmítly, proto tento nález nemůže nikdo potvrdit se stoprocentní jistotou.

Pokud Vás královna zaujala a chtěli byste mít doma její krásnou podobiznu, navštivte naší sekci Nefertiti sošky, ve které naleznete malé i velké bysty této nádherné ženy.

V našem internetovém obchodě naleznete i jiné egyptské sošky - Bastet sošky, Horus sošky, Isis sošky, Kleopatra a Nefertiti sošky, Sošky Skarabeus, Pyramidy, Sfingy, Egyptští faraoni, Egyptští bohové, sošky,  Anubis egyptský bůh soškySachmet sošky,  Osiris sošky

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář