Johanka z Arku – dívka, která zachránila Francii a doplatila na svoji slávu

Johanka z Arku – dívka, která zachránila Francii a doplatila na svoji slávu
Johanka z Arku vyslyšela proroctví svatých a bojovala za svou vlast proti Angličanům, aby později čelila církevnímu soudu. Pro mnohé dodnes symbolizuje odvahu, víru a odhodlání. Jaký byl její osud?

Silně motivovala vojsko k vítězství

Johanka z Arku, přezdívaná Panna orleánská, se narodila ve vesnici Domrémy na severu Francie. Mezi dětmi z počátku nevyčnívala, to se ale změnilo s oslavou jejich 14. narozenin. Začala mít vidění a slyšela hlasy andělů a světců. Archanděl Michael dívce prozradil, že ji čeká důležité poslání. 

Dle slov archanděla se vydala přesvědčit krále a zanedlouho oblékla mužské šaty, zbroj, vzala do ruky meč a postavila se do čela francouzského vojska, aby osvobodila město Orléans. A podařilo se, stoletá válka s Anglií ale pokračovala. Na cestě za úspěchem dokázala motivovat vojáky a miloval ji také lid za její přímou a nezlomnou povahu.

Sláva, která ji dohnala na hranici

Popularitu Johanky ale špatně snášela šlechta, církevní představitelé a dokonce i sám král Karel VII. Svěřoval ji stále podřadnější úkoly plné nebezpečí. Dívka i přesto zarputile pokračovala v boji, aby vyhnala Angličany ze země. Po vítězstvích v několika městech ale následoval neúspěch. 

U města Compiegne Johanku zajali Burgunďané, tajní spojenci anglických žoldáků, a prodali ji nepříteli za deset tisíc liber. 

Angličané se před její smrtí vydali do městečka Domrémy a zjišťovali, jak Johanka žila před samotným bojem. Nemohli najít nic, co by potvrzovalo, že se spřáhla s ďáblem. Začali tedy poukazovat na pánské ošacení. Dívka musela nosit na jednotlivá slyšení dámské šaty, které ale v cele odmítala a trvala na mužském bojovém úboru. Sudí považovali její krátký sestřih za projev kacířství, ve skutečnosti šlo ale spíše o pragmatismus. V kombinaci s brněním se chránila před případným znásilněním nejen od anglických strážných, ale pravděpodobně i v bitevních časech proti vlastním vojákům. Není žádným tajemstvím, že ženy ve středověku musely mít ostré lokty, a tak Johance sloužilo brnění jako jakýsi pás cudnosti. 

Angličané se rozhodli, že se žijící legendy zbaví a oslabí tak svého nepřítele. Johanka z Arku proto stanula před církevním soudem, který ji tvrdě vyslýchal a měl potvrdit její spolčení s ďáblem. Odsouzena jako čarodějka a kacířka byla v pouhých 19 letech 30. května 1431 upálena na rouenském náměstí Vieux-Marché. Na hranici kat z Johanky strhnul šaty, aby bylo jasné, že jde o ženu. Kolem dívky se tvořilo mnoho mýtů. Někteří lidé do poslední chvíle tvrdili, že jí plameny neublíží.

Jakmile Karel VII. ovládl téměř celé území Francie a stoletá válka se blížila ke konci, podal žádost o obnovení církevního procesu. Následně byla Johanka označena za oběť justičního omylu. Byla rehabilitována v plném rozsahu a v květnu 1920 ji papež Benedikt XV. svatořečil.

Johanka z Arku – vyvolená Bohem, nebo psychicky nemocná osoba?

  • Johanka svojí přímou náladou překvapovala už od mládí. Rodiče jí našli ženicha, dívka ho ale odmítla, aby dostála poselství a zůstala pannou. Svoje rozhodnutí dokonce musela obhajovat u soudu. 
  • Současní odborníci tvrdí, že Johanka hlasy svatých opravdu slyšela. Veškeré popisy a záznamy historických událostí ale naznačují, že nešlo až tak o nadpřirozený jev, jako spíš o psychické onemocnění. Pravděpodobně trpěla bipolární poruchou, případně paranoidní schizofrenií, některé zdroje uvádí, že v mládí prodělala také tuberkulózu. Kvůli tomu ji postihla mírná demence, která se projevovala formou těchto náboženských vidění. 
  • Z bojů nevyvázla bez škrábanců, přežila dokonce dvě vážná zranění. V bitvě u Orléans byla zasažena šípem do ramene, ve druhém případě jí šíp probodl stehno. Stalo se tak v bitvě u Paříže.
  • Samotný proces upalování byl drastický. Tělo Johanky neshořelo hned napoprvé, a tak ho museli zapálit ještě několikrát, aby se torzo a kosti proměnily v prach. Angličané se chtěli zbavit veškerých ostatků, aby je nemohl uctívat žádný z přívrženců. Popel rozprášili do řeky Seiny
  • Johanka neuměla psát a za svoji válečnou historii se naučila maximálně svůj podpis. Dopisy ale čile diktovala a několik se jich dochovalo do současnosti. Ve spojitosti s naší krajinou je známý především dopis českým husitům, kde jim vyčítala, že podlehli bezbožným pověrám, ničení a zabíjení. Někteří historici ovšem vyjadřují pochybnosti ohledně Johančina autorství.

Zůstala legendou do současnosti

Otázkou zůstává, jaké informace lze považovat za legendu, a co naopak můžeme označit za fakta. Podle historiků byla Johanka z Arku morální symbol a dobrý vojenský stratég spíše než bojovnice s mečem v ruce. Jedna věc je ale jistá. Johanka zůstává symbolem odvahy, víry a odhodlání i v současnosti.

Doporučené produkty

Komentáře

  • Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první, kdo přidá komentář!
Napsat komentář
Komentář