Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Jaký je rozdíl mezi normální a kovanou čepelí ?

27.7.2017
kovárna

Pružinová ocel 54SiCr6 (ČSN 14260), z které vyrábíme čepele, má vysokou únavovou životnost. Ocel legovaná chromem a křemíkem má vysokou pevnost, tvrdost a otěruvzdornost. Ocelárna naplní tavící kokilu předepsaným složením kovů a tyto roztaví jej v ingot. Ingot se pak rozválcuje do požadované síly. Válcování za tepla materiál zhutní (homogenizuje krystalickou mřížku materiálu).

Do kovářské dílny se dostane ocelový plech, který se řeže na pruhy, frézuje a brousí. Dříve, kdy ještě nebyly vyvinuté velmi tvrdé nástrojové oceli, nebylo možné ocel frézovat a ocel se tvářela do tvaru čepele pouze za tepla.

Zákazníci si dodnes přejí maximálně tradiční až dobové zpracování a trvají na překovávání materiálu. Kovaná ocel, zejména pokud jsou na ní vidět stopy po kování, vzhledově takovýmto lidem mnohem více lahodí, než technicky přesně opracovaný materiál, jehož průmyslový způsob opracování připravil o individualitu a autentický vzhled.

Existují názory, že novým zahřátím ve výhni dochází k pohybu obsahu uhlíku v oceli a příznivému ovlivnění vlastností oceli. Dlouholeté praktické zkušenosti našich kovářů však žádné rozdíly mezi kovanými a průmyslově válcovanými čepelemi mečů neukazují.

Témata: Meč Ocel

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Pavel Moc Swordsmith Mečíř Pavel Moc

  Je nám ctí, že s naším obchodem spolupracuje jeden z nejlepších mečířů v Čechách – mistr mečíř, pan Pavel Moc. Stálo nás velké úsilí, aby se tento vzácný a velmi skromný člověk představil širší veřejnosti. Zde tedy několik řádků k jeho osobě.

 • Vrhací sekera sekery Vrhací sekera z pružinové nebo konstrukční oceli?

  V nabídce máme vrhací sekery z obou typů oceli. Jak se vlastnosti těchto materiálů liší?

 • Battlecry weapons Série zbraní Battlecry

  Battlecry, série historických mečů, dýk a seker byla navrhnuta se zapojením Johna Clementse, který má bezkonkurenční znalosti ohledně historického šermu a středověkých a renesančních metod boje.

 • Husité Husitské zbraně

  Husité, kteří si také říkali kališníci, byli stoupenci kazatele, učitele a reformátora Mistra Jana Husa. Ten se po vzoru Johna Wycliffa snažil reformovat církev, jeho myšlenky však byly prohlášeny za kacířské a Jan Hus skončil na hranici. To v českých zemích vzbudilo proti katolické církvi vlnu odporu ve formě husitského hnutí...

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK