Smrtící ostří II. díl: 3 nejslavnější druhy mečů napříč dějinami

Smrtící ostří II. díl: 3 nejslavnější druhy mečů napříč dějinami

V prvním díle o slavných mečích jsme si připomněli některé z nejproslulejších chladných zbraní ze světové historie. Které další zanechaly v naší minulosti či kultuře natolik významnou stopu, aby si vysloužily místa v pomyslné síní slávy? Vydejte se s námi na krátký exkurz do minulosti a poznejte další trojici historických mečů, jejichž původ je dodnes obestřen tajemstvím.

1. Kusanagi no Tsurugi (Japonsko)

Dokázal zkrotit vítr a údajně pocházel z útrob hrůzného netvora… a dost možná jej nikdy nikdo neviděl. Tak by bylo možné ve zkratce popsat svatý meč Kusanagi no tsurugi, který je dnes známější pod názvem Meč hada.

Podle legendy se totiž objevil v útrobách osmihlavého hada Yamato no Orochi poté, co jej přemohl bůh mořských bouří Susanoo. I pozdější historie meče však dává více otázek než odpovědí.

Jeden z dalších příběhů praví, že jej později získal Yamato Takeru, syn císaře vládnoucího na přelomu 1. a 2., století n. l. Jakmile jej nepřátelé vlákají na pastvinu, kterou zapálí ohnivými šípy, Yamato švihem meče poručí větru a obrátí směr požáru na útočníky, kteří sami zahynou bídnou smrtí.

Navzdory bájnému původu však mnozí obyvatelé Japonska dodnes věří, že je tento japonský meč skutečný. Vždyť má být údajně také součástí japonských korunovačních klenotů, které jsou nedílnou součástí císařské korunovace. Pravdu o existenci slavného meče tak možná zná pouze japonský císař.

VÍTE, ŽE… dalším z obávaných mečů, která se v rukou zkušeného bojovníka stala opravdickým nástrojem zkázy, byla katana? Nahlédněte do historie samurajského meče, jehož věhlas pronikl daleko za hranice Japonska.

2. Joyeuse (Francie)

Středověký meč, který údajně patřil prvnímu císaři Svaté říše římské Karlu Velikému, pocházel podle vyprávění z 9. století n. l. Odborníci však věří, že jeho historie je ještě starší.

Podobně jako slavný Meč hada Joyeuse proslul coby korunovační meč. Na rozdíl od jeho japonského protějšku však máme k dispozici spolehlivé doklady o jeho existenci. Originální meč je v současnosti uložen ve francouzském Louvru.

Při korunovačních obřadech se však používal přes 500 let: poprvé byl použit při korunovaci Filipa III. V roce 1270 a naposledy byl v roce 1824, kdy nastupoval svou vládu Karel X.

VÍTE, ŽE… podle legendy údajně existovaly tři bratrské meče? Joyeuse, Curtana a Durandal. V různých verzích příběhů byly meče obdařeny téměř magickými schopnostmi. Kromě prvního z nich se však o jejich původu dodnes vedou spory.

3. Meč ze San Galgana (Itálie)

Snad každý z nás slyšel legendu o Excaliburu, který vytáhl z kamene proslulý král Artuš. Jen málokdo však tuší, že ve zdech starobylého kláštera San Galgano v Toskánsku se opravdu nachází meč zabodnutý ve skále. A právě tento meč mohl posloužit jako zdroj inspirace pro slavný anglický příběh.

I když opatství s cisterciáckým klášterem v půvabném toskánském městečku Chiusdino má velmi zajímavou historii, zdaleka největší pozornost přitahuje zrezlá rukojeť meče trčícího z kusu kamene.

Podle pověstí patřil meč zhýralému rytíři Galganovi. Ten se odmítal vzdát rozmařilého způsobu života s odůvodněním, že by pro něj bylo snazší rozetnout skálu mečem.

Na důkaz svého tvrzení se chopil rukojeti a ťal čepelí do nejbližšího kamene, která jím bez nejmenší námahy projela. O tom, zda je meč pravý, odborníci stále spekulují.

Širokou nabídku věrohodných replik mečů najdete i u nás

Chcete rozšířit svou sbírku zbraní a artefaktů? Řadíte se mezi fanoušky středověku nebo historických bitev? Pak jste tu správně!

Prohlédněte si náš sortiment, ve kterém najdete stylové a precizně zpracované repliky chladných zbraní, které se používaly napříč dějinami: od starověkých římských mečů přes meče templářů až po tréninkové meče využívané pro nácvik soubojů.

Doporučené produkty

Komentáře (1)

Tomáš Mirga
dne 14. 11. 2023 v 20:54:35
Reagovat

Ať legenda nebo ne... poslouchá se o nich dobře.

Napsat komentář