Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

České iluminované rukopisy, které nesmíte minout

28.1.2022
og-rukopisy.png

Pokud vám po vyřknutí slov středověká historie samým nadšením naskakuje husí kůže, přečtěte si něco o českých iluminovaných rukopisech. Jsou protkané zlatem, zářivými barvami a tajemstvím.

Před vynálezem knihtisku (přelom let 1447–1448) knihy vznikaly v tzv. skriptoriu. Tamní písaři je opisovali ručně. Šlo především o Bible a její části (například epištoly nebo žalmy), ale i duchovní sborníky, skladby, kroniky nebo důležité spisy.

Protože práce na jedné knize písaři trvala klidně tři roky, práci si rozdělil s jinými zaměstnanci skriptoria. Někteří psali text, jiní zvýrazňovali iniciály, další rukopis zdobili iluminacemi nebo pracovali na koženém přebalu.

Co je to iluminace?

Barevné obrázky neboli iluminace doprovázejí text ve středověkých rukopisech. Ten, kdo iluminace tvořil, se nazývá iluminátor.

Nejčastějšími iluminacemi jsou zdobené iniciály, kterými začíná kniha nebo kapitola. Levnější variantou byly červené, jednoduše zdobené iniciály, pro královské nebo klášterní potřeby však vznikaly luxusní iniciály na zlatém podkladu. 

Některé honosné a drahé rukopisy se pyšní celostránkovými iluminacemi s nejrůznějšími ornamenty nebo figurami.

Aby se práce urychlila, nepostradatelnými se v písařských dílnách stávaly tzv. náčrtníky. Zde každý iluminátor našel recepty na nejrůznější odstíny barev, vzory a náčrty maleb nebo návody na zdobení.

Hotová díla písařů a iluminátorů byla velice drahá. Dovolit si je proto mohli jen ty nejvýznamnější a nejzámožnější osobnosti své doby.

Nejznámější české iluminované rukopisy

Pasionál abatyše Kunhuty

Ambiciózní a energickou Kunhutu Přemyslovnu, dceru krále Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské, můžete znát především jako abatyši (představená ženského kláštera) kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. 

Vynikala svým citem pro umění a objednávkami pozoruhodných děl – nejznámější je rukopis s pěti duchovními texty Pasionál abatyše Kunhuty. Práce na rukopisu s dvaceti šesti vyjímečnými iluminacemi trvala téměř deset let. Hotový byl v době Kunhutiny smrti, tedy někdy okolo roku 1321. 

Za iluminacemi stojí kanovník Beneš a inkvizitor Kolda z Koldic, kteří dokonale ovládali trendy tehdejšího knižního malířství. K textu Podobenství o nepřemoženém rytíři z roku 1312 vytvořili iluminaci, jež představuje Ježíše Krista jako rytíře a pannu neboli Kristovu nevěstu jako lidskou duši. 

Součástí pasionálu je i vložený dvoulist, který zobrazuje Kunhutu Přemyslovnu jako princeznu korunovanou dvěma anděly. Má lehce rozmazanou tvář, možná kvůli polibkům věřících, který list vnímali jako relikvii.

(Zdroj: Wikipedia.org)

Bible Václava IV.

Pro římského císaře a syna Karla IV. vznikal koncem 14. století honosný rukopis Starého zákona na téměř dvou a půl tisících stranách, na kterém se podílelo minimálně 9 malířských dílen. Zůstal bohužel nedokončen, představoval by jinak nejrozsáhlejší český středověký manuskript. 

Knihu zdobí bohaté bordury na okrajích stránek a 654 iniciál a malých kreseb neboli miniatur, častokrát doplněné zlatem, které čtenáře provedou symbolickým světem česko-římského krále. Jednou z nejkrásnějších iluminací je iniciála W (respektive E) s vyobrazením ledňáčka říčního a mnoha figurami.

(Zdroj: Wikipedia.org)

Codex Gigas aneb Ďáblova bible

Neuvěřitelných 75 kilogramů váží největší rukopisná bible Codex Gigas, v překladu Obrovská kniha. Obsahovala původně 320 pergamenových listů, tedy 640 stran o rozměru 89×49 cm. Z neznámých důvodů však osm z nich někdo vytrhl – strany pravděpodobně obsahovaly řeholi benediktinů. Bibli drží pohromadě dřevěné desky potažené světlou kůží a kovaným dekorem

Codex Gigas vznikl na počátku 13. století pravděpodobně pod rukama písařů z podlažického kláštera z Podlažic u Chrudimi. Někdy bývá označován jako Ďáblova bible podle celostránkové iluminace ďábla – podle některých historiků jde o jedno z prvních vyobrazení ďábla vůbec.


K Ďáblově bibli se váže legenda o mnichovi z podlažického kláštera, jež se vydal se svým králem Přemyslem Otakarem I. na výpravu do Basileje pro Zlatou bulu sicilskou. V Basileji potkal mága, který mu vyložil tajemství černé magie a naučil ho satanistické rituály. 

Po návratu do Podlažic tamní opat odhalil hříšné chování mnicha a nařídil, aby jej zazdili zaživa. Aby se mnich trestu vyhnul, zařekl se, že za jednu noc napíše největší knihu se všemi vědomostmi světa. 

Je jasné, že takový úkol nemohl zvládnout, proto požádal ďábla o pomoc. Ten i přes odpor k biblickým částem dílo zhotovil a vylepšil ho několika zaklínadly pro vypátrání zloděje nebo vyléčení. V celém rukopisu však ani jedinkrát nezmínil kouzlo, které by vymítilo samotného ďábla. Jako poděkování přidal mnich do bible obrázek samotného Satana.

(Zdroj: Orlickytydenik.cz)

Zajímá vás středověká tématika? Přečtěte si náš článek o historických štítech a pronikněte do tajů heraldiky.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (1)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Anna Onesorková Anna Onesorková – dvorní překladatelka Outfit4Events

  Dnešním článkem bychom Vám rádi představili člověka, který stojí za mnohými překlady na těchto stránkách. Paní překladatelka a tlumočnice z angličtiny a němčiny s naším shopem spolupracuje od roku 2019. Vystudovala překladatelství z angličtiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Požádali jsme jí, aby o sobě napsala pár slov.

 • Cosplay Cosplay: převtělte se do manga postavičky nebo třeba hobbita

  Patříte k fanouškům anime, manga nebo sci-fi? Pokud jste přikývli, nesmíte minout celosvětový fenomén cosplay. Seznamte se s jeho podstatou a nechejte spadnou svou čelist nad propracovanými kostýmy cosplayerů.

 • Living History Nový fenomén: Living history. Vraťte se zpět do doby rytířů a princezen

  Přemýšlíte také občas nad tím, jaké by to bylo narodit se například ve středověku? Milovníci historie vědí, že život o pár století zpět nebyl žádný med. Přesto by jej někteří z nás chtěli ochutnat. Co lidé dělají, když jim přestanou historické filmy stačit a chtějí si historii prožít na vlastní kůži? Seznamte se s fenoménem zvaným living history. Jaká jsou pravidla a proč není úplně snadné si na život postaru zvyknout?

 • Runové kameny Runové kameny

  Runy jsou symboly, které stále oplývají mnoha tajemstvími. Nápisy mají podobnost s řeckým a etruským písmem, podobají se také například znakům severoitalské a benátské abecedy, některé až z doby 5. stol. před naším letopočtem. Tyto pradávné symboly sloužily především pro zapisování textů pro věštby, při rituálních obřadech, pro magii a pro formule na talismany.

Komentáře (1)

 • Illuminati worldwide Headquarter. dne 31.1.2023 v 13:35
  Reagovat

  Pozdravy od Velkého řádu osvícení z ústředí Iluminátů po celém světě a celému světu, Toto je otevřená příležitost připojit se k Bratrstvu osvícených, kde můžete znovu získat své ztracené sny. a také tam, kde můžete spatřit světlo bohatství a štěstí bez obětí krve. Získávání výhod pro nové členy, kteří jsou ve světle 1. Hotovostní bonus 550 000 $. 2. Nové elegantní auto snů za 150 000 USD 3. Koupili jste si dům snů ve vámi vybrané zemi. Měsíc konzultací s 5 nejlepšími na světě. Lídři a 5 nejvýznamnějších osobností světa. V případě zájmu kontaktujte předchozí e- mail=illuminatiworldwideorder@gmail.com nebo náš whatsapp +15678037309 https://www.gaia.com/article/what-is-the-illuminati

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK