Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Historie Outfit4Events, aneb jak to všechno začalo

Zlatá studentská léta

Vše začalo v roce 1995 jako brigáda při studiu VŠ, kdy jsem cestoval jako tlumočník a novopečený manažer kumštýřů se skupinami historického šermu a dalších umění na západ od hranic ČR, a pomáhal tak českým, povětšinou amatérským kumštýřům šířit povědomí o českém umění a řemeslné zručnosti. Většina kumštýřů své umění brala jako přivýdělek ke svému stálému zaměstnání a také jako dobrodružství či zpestření vesměs nudného porevolučního městského života. Diváky západních zemí si dokázali čeští šermíři lehce získávat i bez znalosti jazyka. Byli to dobří mimové, ale i kaskadéři a komedianti. Nejeden šermíř v půli představení na ploše mezi lidmi nečekaně jedním douškem vypil pivo překvapenému přihlížejícímu divákovi.

Zájem nebudil jen jejich šermířský a herecký um, ale i jejich zbroj a zbraně – nutné propriety pro autentický dojem představení. Leckterý šermíř během vystoupení přišel o svůj meč či část své zbroje. Každý však věděl, kde novou výzbroj sehnat. A někdy si je dokonce vyráběli i sami! Bylo to až k nevíře, jak snadno se dá zpeněžit kus vybouchaného plechu či obroušené péroviny.

Zrod podnikatelského nápadu

A zde se zrodil můj podnikatelský nápad. Po nějakém čase mě začal kočovný způsob života zmáhat, a tak jsem se místo organizování výprav umělců začal soustředit na obchod chladnými zbraněmi a rytířskou zbrojí. Měl jsem tu čest poznat "na bohatém západě" několik významných osob, kteří rozumí nejen historii, ale i obchodu. Do trojlístku úspěchu jim však chyběla řemeslná zručnost českých kovářů, zámečníků, platnéřů, sedlářů, ševců, krejčích, ... A zde jsem nastoupil já. Ne že bych těm četným řemeslům rozuměl, ale poznal jsem lidi, kteří tu zručnost a odbornost mají.

Nazrál čas začít dělat věci jinak

Studium s podnikáním dohromady moc nešlo. Díky podpoře rodičů a ponaučení se z chyb spolužáků vyloučených ze studia jsem to však nakonec dotáhl až k promoci. Má alma mater mi dala mj. čerstvé znalosti z mezinárodního obchodu, obchodního práva a jazyků. Předpoklad pro podnikání tu tedy byl. Nastal čas dělat věci "opravdově", se získanými znalostmi a plným nasazením.

Na rozdíl od konkurentů, kteří svůj úspěch založili na kočování a vydělávání si peněz stánkovým prodejem a neplacením daní, jsem já založil obchodní společnost a "rozjel" čistě legální obchod po internetu. Název firmy (Wellcrafted s.r.o.) má odrážet skutečnost, že u této firmy je řemeslo prováděno kvalitně a poctivě. Název samotný však nikdy nestačí. Je nutný poctivý přístup k zákazníkovi, funkční servis a spousta práce. Tak mohl vzniknout i elektronický obchod www.outfit4events.com a jeho další jazykové mutace.

V této době vstupuje do mého života Vladana Milfaitová, která svou snahou a pílí pomáhá táhnout těžkou káru podnikání, často neúměrně zatíženou "žrádlem pro úředního šimla". Podnikání v ČR je spojené s velkým papírováním, což je činnost veskrze nudná a netvůrčí. Díky, Vladano, že ses toho ujala!

Mně se tím uvolnily ruce a mohl jsem se dál věnovat rozvoji obchodu. Naprostá většina z tisíců fotografií zobrazených v eshopu pochází z mých fotoaparátů. I když jsou tyto fotografie zjevně amatérské, svůj účel na svou dobu plní – ukázat zákazníkovi výrobek co nejvěrněji, ze všech stran, neschovávat a neretušovat žádný nedostatek. Jde o to nevyvolávat mylnou představu o výrobku a zákazníka ani v nejmenším klamat. Zklamaný zákazník už nenakoupí a navíc si zklamání nenechá pro sebe. Spokojený zákazník se vrátí a možná doporučí dále!

Poctivým přístupem k pozvolnému růstu

Model podnikání se ukázal životaschopný. Luxus poctivého oficiálního podnikání si firma mohla dovolit od samého počátku. Pro uživení dvou lidí žijících v malém bytě nebylo třeba vydělávat mnoho. Dnes je nás sedm a  dáváme práci cca 40 řemeslníkům.

Poctivý přístup nestačí

Je mi jasné, že platí: "Kdo chvíli stál, již stojí opodál". Snažíme se tedy neustále naše obchodování inovovat. Toto je celkem třetí generace obchodu. Vypadá to jednoduše, ale věřte: je to dřina! To, že věci, které děláme, neděláme úplně špatně, říkají i naši zákazníci. Snad se dožiji času, kdy slovo podnikatel již nebude mít pejorativní pachuť.

Pokud jsi se, vážený čtenáři, dostal až na tento řádek, děkuji za Tvou pozornost. Drž nám palce!
Helmut Vajc

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

EUR