Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Kompasy a buzoly

Kompasy a buzoly

Vyrážíte do terénu a potřebujete spolehlivého pomocníka, díky kterému se nikdy neztratíte? Nebo si jen chcete vyrazit do přírody a odpočinout si od všech moderních vymožeností? Vyberte si z řady kompasů nejrůznějších velikostí i provedení. Vojenské kompasy, malé kompaktní kompasy do kapsy nebo stylové kompasy v koženém pouzdře – to vše najdete v této kategorii.

Řadit dle:

Výrobek (1-6 z 6)

Kompasy a buzoly

Kompas po staletí sloužil k navigaci a orientaci v terénu a i v dnešní době, kdy technologie postoupila na svůj vrchol, na něj mnoho lidí nedá dopustit.

Historie kompasu sahá až do 9. století, kdy se o něm objevují první zmínky. Svůj původ má v Číně, avšak ani zdaleka neměl podobu, jakou známe dnes. Tehdy celý systém tvořila malá nádobka, která se tvarem podobala lžíci. Nádobka byla položená na dřevěné podložce s dělením na stupně a plnila se vodou. Dovnitř do vody se potom položila kosočtvercová střelka z magnetovce, která navigovala k severu. Tento vynález však nebyl moc praktický v terénu.

Do Evropy se kompas (ve více méně dnešní podobě) dostal nejspíše díky arabským kupcům, kteří jej získali obchodem s Čínou. Kompas se hojně využíval při cestách přes poušť nebo v horách, kde bylo těžké se orientovat, avšak svoje využití našel i v lodní dopravě. Ačkoliv se námořníci orientovali převážně podle hvězd, při špatném počasí byl kompas nedocenitelný.

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK