Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Klasifikace zbraní na šerm

17.12.2012
Klasifikace mečů na šerm

Historický (scénický) šerm, tedy předem nacvičená choreografie a souboje s meči a dalšími chladnými zbraněmi, neustále získává na popularitě. V našem internetovém obchodě najdete velmi širokou škálu zbraní různých rozličných výrobců a značek. V závislosti na výrobci existují velké rozdíly v technologii zpracování, použitých materiálech, kvalitě řemeslného zpracování a samozřejmě i ceně.

Často je velmi obtížné určit výhodu jednoho meče oproti druhému. Všechny zbraně na praktický (scénický) šerm mají společného jen to, že mají tupé čepele a zakulacené špičky. Abychom Vám umožnili lepší porovnání mečů, přiřadili jsme zbraně do třech různých tříd, jak je uvedeno níže.

Třída A

První třída (A) zahrnuje nejlepší čepele vyrobené z vysoce kvalitních ocelí, dokonale vyvážené a pečlivě kalené na vysoký stupeň tvrdosti. Tyto meče jsou zvláště vhodné pro profesionální šermíře, kteří se věnují šermu pravidelně a zakládají si na špičkové kvalitě svého vybavení.

 • Tvrdost čepele: min. 50 HRC
 • Stopka čepele prochází jílcem až k hlavici, kde je roznýtovaná nebo přišroubovaná (zbraně s výměnnými čepelemi), Př. meče Tinker
 • Nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, výtečné vyvážení
 • Tupé, často zaoblené ostří, zaoblený hrot
 • Pokud není záruka výslovně vyloučena, pak platí zákonná záruka v délce 2 let

Třída B

Druhá třída (B) obsahuje kvalitní zbraně převážně české provenience s velmi tvrdými čepelemi zhotovenými z pružinové oceli. Oproti třídě A jsou tyto meče zpravidla robustnější a těžší. Tyto meče jsou vhodné pro šermíře vyžadující odolné zbraně do předem nesecvičených soubojů, do bitev apod.

 • Tvrdost čepele: min. 52 HRC
 • Stopka čepele prochází jílcem až k hlavici, kde je roznýtovaná nebo přišroubovaná
 • Střední hmotnost, někdy horší vyvážení než třída A
 • Tupé, zaoblené ostří, zaoblený hrot
 • Výroba v ČR – možnost úprav na přání
 • Záruka na vady materiálu 2 roky

Třída C

Meče třídy C jsou vyrobeny z vysoce jakostních ocelí, nejsou ale tak tvrdé jako třída A nebo B. Pokud dojde k souboji proti tvrdším čepelím, mohou na čepeli vznikat zuby a záseky. Meče jsou zpravidla velmi dobře vyvážené, jejich hmotnost ale bývá vyšší, než u třídy B. Jsou ideální volbou jak pro náročné začátečníky, tak pro pokročilé šermíře.

 • Tvrdost čepele: min 48 HRC
 • Stopka čepele prochází jílcem až k hlavici, kde je roznýtovaná nebo přišroubovaná
 • Tupé, často zaoblené ostří, zaoblený hrot
 • Nízká hmotnost, dobrá ovladatelnost, dobré vyvážení
 • Bez záruky na jakékoliv vady. Použití na vlastní riziko a nebezpečí!

Třída D

Meče z kategorie D jsou bezpečnou možností pro začínající šermíře, pořídit si vlastní meč na šerm, a provádět s ním lehký nácvik boje. Jsou ideální pro každého, kdo chce mít meč na šerm, který bude používat jen sporadicky, jako jsou například lukostřelci. Čepele těchto mečů nejsou obzvláště tvrdé a při kontaktu s tvrdšími čepelemi na nich vznikají zuby a záseky.

 • Tvrdost čepele: do 48 HRC
 • Stopka čepele prochází jílcem až k hlavici, kde je roznýtovaná nebo přišroubovaná
 • Tupé ostří a zaoblená špička
 • Někdy vyšší hmotnost a horší vyvážení
 • Bez záruky na jakékoliv vady. Použití na vlastní riziko a nebezpečí!

Informace k záruce

Naše zbraně na šerm samozřejmě podléhají zákonné záruce v délce dvou let. Je však třeba poznamenat, že v případě reklamací uplatněných po 6 měsících od koupě leží důkazní břemeno o vadě existující již v okamžiku koupě na straně kupujícího. Reklamace uplatněné po 6 měsících od koupě jsou často obtížné a nepříjemné pro obě strany.

I meče na šerm podléhají přirozenému opotřebení. I nejlepší a nejdražší meče na šerm se při intenzívním používání opotřebí, jejich záštita vyviklá a rukojeti uvolní. Toto je přirozený jev, neboť je materiál obzvláště v případě tohoto druhu užití vystaven extrémním tlakům. Dokonce se může stát, že se čepel oslabená záseky a zuby časem zlomí. To pak ovšem není legitimní důvod k reklamaci, ale následek opotřebení. I meč na šerm má svou životnost a po použití již nikdy nebude jako nový.

V našem internetovém obchodě naleznete - SaxyVikinské meče, též zv. Vikingské, Keltské meče, Spatha meče, Gladius a další starověké meče, Krátké a lukostřelecké meče, Středověké meče, Jedenapůlruční mečeKatzbalgeryDvouruční mečeClaymore meče, Renesanční meče, Fantasy meče, Repliky mečů dekoraceTréninkové meče a dýky, Templářské meče. 

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Komentáře (0)

Doporučené produkty

Podobné články

 • Pistole Pistole s vůní střelného prachu

  Pistole patří do kategorie krátkých palných zbraní. První z nich se objevily někdy na přelomu 15. a 16. století, a stojí za zmínku, že jejich pojmenování má původ v češtině: Vyvinul se pravděpodobně ze slova „píšťala“, označujícího lehkou ručnici, která patřila k výzbroji husitských válečníků.

 • Sekera Není sekera jako sekera. Jak ji vybrat?

  Věřte, nebo ne, při výběru sekery neplatí žádná přísná pravidla. Avšak kupujte ji vždy podle toho, pro co se hodí – ne nutně na štípání dřeva, ale třeba jako dekorace do vaší pevnosti. Seznamte se s jednotlivými druhy seker a pořiďte si takovou, která z vás udělá opravdového siláka.

 • Rozdíly mezi meči Ostré meče používejte jen jako dekoraci. Jak si vybrat ostří?

  Ať už ho měli ve výzbroji římští gladiátoři, francouzští rytíři nebo japonští samurajové – meč byl stvořen k zabíjení. V sebeobraně i při útoku. Meč se v boji mění z krásného kusu kovářské práce na smrtící zbraň. Proto byste s mečem měli vždy zacházet velmi opatrně. Hlavně s těmi ostrými. Jaké jsou rozdíly v ostří mečů a k čemu různé typy slouží? Nabrousíme vaše znalosti.

 • Populární filmové meče 8 fantasy mečů, které by neměly chybět ve vaší sbírce

  Hrdinské činy, u kterých se tají dech, epické tisícihlavé bitvy a boje s příšerami, kterých by se bál i bubák, kterého máte doma pod postelí. To jsou základní ingredience dobrého fantasy příběhu. Kromě toho, že většinou vyhraje ta správná strana, spojuje tyto příběhy ještě jedna věc. Hlavní postavy drtí nepřátele po desítkách s nádherným mečem v ruce. Proto jsme sestavili žebříček podle nás nejslavnějších filmových, seriálových i herních fantasy mečů.

Komentáře (0)

Napište komentář


Naším zákazníkům se věnujeme a odpovíme Vám na jakýkoliv dotaz

Vaše dotazy nám pomáhají se zlepšovat. Co je pro jednoho samozřejmá banalita může být pro druhého zajímavá novota. Nebojte se zeptat. Jsme tu pro Vás! Co sami nevíme, na to se zeptáme dalších odborníků, se kterými spolupracujeme. Nejčastější dotazy pak zveřejňujeme zde. Děkujeme za Vaší zvídavost!

Zvolte jazyk

Zvolte měnu

CZK