Skoti

Skotsko je dnes součástí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Skotská kultura a skotské tradice přetrvávají, ačkoliv Skotské království ztratilo svou nezávislost už roku 1707. I dnes se nám připomínají četné historické války za skotskou nezávislost a i dnes nás tato doba fascinuje. Obdiv si zaslouží především osoba Williama Wallaceho.

Dějiny Skotska a Skotů jsou neodmyslitelně spjaty s osobou Williama Wallaceho. Byl to zdatný a odevzdaný bojovník za skotskou nezávislost. Jeho odvaha inspirovala i řadu filmů. Nejznámější z nich je film Statečné srdce, který režíroval roku 1995 Mel Gibson. Osud Williama Wallaceho skončil tragicky, aniž by za jeho života bylo Skotsko osvobozeno. Tak se stalo až roku 1314 díky skotskému králi Robertovi I. I tak se však William Wallace stal národním hrdinou.

V našem internetovém obchodě najdete mnoho výrobků inspirovaných skotskou historií a kulturou. Mezi skotskými kostýmy objevíte několik druhů kiltů, mezi skotskými zbraněmi objevíte i falické dýky, claymore nebo skotské palaše. Jistě se Vám též budou líbit různé kožené výrobky, kované výrobky, boty pro Skoty a další potřebné věci, jako jsou třeba skotské vlajky.

Kilt je součástí skotského národního kroje. Je to vlastně skládaná zavinovací sukně s károvaným vzorem. Vlněná kostkovaná látka, ze které se kilt vyrábí, se nazývá tartan. Pod tímto typem sukně se nenosí spodní prádlo.

Claymore je dvouruční meč, který v 15. - 17. století používali skotští horalé a žoldnéři. V 18. století byl claymore název pro jednoruční meče užívané ve skotské armádě. Tyto meče mají krásné zdobené záštity kolem rukojeti. Mezi 14. a 18. stoletím Skoti často používali i falické dýky. Ve viktoriánské éře byly tyto dýky nazývány také jako dýky ledvinové.

Poradna - otázky a odpovědi

Z jakého materiálu a jakým postupem vyrábíte dýky?

Dýky se ve zjednodušené formě vyrábějí jak následuje: Základní tvar čepele je vypálen laserem z pružinové oceli dle ČSN 14260. Neobrobený kus čepele putuje do frézy, kde je vyfrézováno ostří a středový žlábek. Obrobená čepel se následně zakalí v oleji a temperuje na požadovanou tvrdost. Následně se osadí záštitou a hlavicí. Hlavice se zpravidla nýtuje na stopku čepele. Záštita se někdy zaletuje mosazí. Pod koženou omotávku se zpravidla vkládají dřevěné destičky, aby měla rukojeť optimální sílu pro pevné držení. Na konec se provede konečná povrchová úprava pod drátěným kartáčem, popřípadě pod filcovým kotoučem s leštící pastou.

Vstoupit do poradny